KANADA BRITISH COLUMBIA EYALETİNDE YAŞAYAN TÜRKLER

Kanada'da yaşayan vatandaşlarımızın, ailelerin paylaşımlarını, anılarını, izlenimlerini, deneyimlerini sizlerle beraber paylaşacağız. Kanada eyaletlerindeki - Alberta, Ontario, Manitoba, Quebec, British Columbia, Saskatchewan, Prince Edward Island, Newfound land &Labrador, Nunavut
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Merhabalar, Bu başlık altında Kanada British Columbia eyaletinde yaşayan vatandaşlarımızın izlenimlerini, tavsiyelerini ve Kanada hakkındaki artıları eksileri sizlerle paylaşacağız.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
Kadir
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Kadir »

Vancouver Burnaby de yaşıyoruz. Bura ile ilgili sorusu olanlara elimden geldiğince yanıt vermeye çalışırım

Kadir
Kullanıcı avatarı
Erti

Okunmamış mesaj gönderen Erti »

2 yil boyunca Vancouver Downtown, East Vancouver ve Burnaby bolgelerinde konakladim. Su an yine East Vancouver'da konaklamaktayim. Vancouver'da ogrencilikten profesyonel is hayatina gecmis ve gocmenlik asamasindaki biri olarak, benim durumumda olanlara tecrubelerim isiginda elimden geldigince yardimci olmaya calisacagim.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Merhabalar,
Bugün (30 April 2010)itibari ile Regina'da imzalanan anlaşma ile ALBERTA, BRITISH COLUMBIA ve SASKATCHEWAN eyaletleri tüm ticari çalışmalarını tek bir eyalet altında ve tek bir prosedür altında toplamaya karar derdiler. Bu ne demek ? Artık bu üç eyalette yaşayan, ticaret yapan, işçi olan çalışanlar, daha evvelki eyaletler arası taşınma, yer değiştirme yada ticari statüleri, kayıtları tekrar tekrar yenileme derdinden kurtulmuş olacaklar. Yani Bc'de çalışan ve yaşayan bir kişi kendisini Alberta yada Saskatchewan'a tranfer ederken o yığınla bürokrasi prosedürlerinden kurtulmuş olacak, yada bir şirketiniz var Saskatchewan'da taşındınız Alberta yada Bc'ye aynı şirketiniz hiçbir yenileme gerek duymadan sadece adres değişikliği ile işlemlerine devam edebilecek. Bu çalışma eğer iyi yönde cevap verirse gelecekte eklenmek istenen okul denklikleri, diploma denklikleri, sürücü belgesi denklikleri,sertfikasyon denklikleride sırayla hayata geçecek. Bu eyaletlerde yaşayanlar için hayırlı olması dileğiyle.

Saygılar
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
Kadir
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Bizim adımıza çok sevindirici bir haber. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.
Kullanıcı avatarı
Kadir
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Bu pazar ömrümde ilk kez med-cezir'i gözlerimle gördüm. Stanley parktan körfezi gördüğümde deniz en az 1 metre kadar çekilmişti, ardından 2 saat içinde yürüyüşümüz biterken suyun neredeyse eski seviyesine geldiğini farkettim. :o
efecntrk
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen efecntrk »

Herkeze merhaba.Seneye büyük ihtimal Vancouver'a üniversite için geliyorum,hatta Simon Fraser'dan kabulum de geldi.İnternetten Vancouver hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum ama orda yaşayanlarla konuşmanın veya danışmanın en iyi olacağına kaanat getirdim.Ve sizden yardım istiyorum ve sorularımı cevaplandırısanız çok sevinirim.Öncelikle Vancouver da sosyal hayat nasıl?Gerçekten de çok mu fazla uzakdoğulu var?Varsa peki tehlikeliler mi?Bir öğrenci için ideal şehir mi?
Kullanıcı avatarı
Kadir
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Herkeze merhaba.Seneye büyük ihtimal Vancouver'a üniversite için geliyorum,hatta Simon Fraser'dan kabulum de geldi.İnternetten Vancouver hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum ama orda yaşayanlarla konuşmanın veya danışmanın en iyi olacağına kaanat getirdim.Ve sizden yardım istiyorum ve sorularımı cevaplandırısanız çok sevinirim.Öncelikle Vancouver da sosyal hayat nasıl?Gerçekten de çok mu fazla uzakdoğulu var?Varsa peki tehlikeliler mi?Bir öğrenci için ideal şehir mi?

Sayın Efecntrk,

Öncelikle tebrik ederim, SFU bilenen ve başarılı üniversitelerden birisi. Buralardaki öğrenci yaşamı konusunda çok bilgiye sahip değilim, ancak zaman zaman skytrain de Burnaby campus te okuyan öğrencilerle karşılaşıyorum. Dediğiniz gibi uzakdoğu ağırlığı şehirde olduğu gibi üniversitede de var. Gezmek ve sosyal hayat için pek çok seçenek mevcut, Uzakdoğuluların tehlikeli oldukları ile ilgili en ufak bir gözlem yada duyumum yok. Aksine kendi hallerinde zararsız kimseler. Japon'lar hariç diğerleri genelde kendi guruplarına dönük yaşıyorlar. Ama bu benim gözlemimdir elbetteki geneli yansıtmayabilir. Zaman geçtikçe Kanada nın diğer şehirleri yerine burayı seçtiğiniz için memmun olacagınızı düşünüyorum özellikle iklim açısından.

Burada öğrencilik yapmış arkadaşlar size daha iyi bilgi sunabilirler. Tekrar hayırlı olması dileği ile
Kullanıcı avatarı
Kadir
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Vancouver'a geldiğimizde büyük kızımız 8, küçük kızımız 2 yaşındaydı geçen sene. Toronto'yu hiç aklıma bile getirmedim. Toronto'dan Vancouver'a göç etmiş dostlarla konuşunca da bunun iyi bir fikir olduğu sonucu çıkıyor. Doğası, yaşayış tarzı, iklimi, outdoor olanakları düşünülünce Vancouver rakipsiz gözüküyor.

Negatif olarak biraz pahalı olması söylenebilir. Çinli ve Hintli nufusun burada agırlıkta oldugu da bilenen bir şey. Ama bugun yine sorsanız yine tereddütsüz Vancouver derim.

Saygılar
Kadir
Kullanıcı avatarı
Erti

Okunmamış mesaj gönderen Erti »

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Mesajlari okurken takildigim, hatta fazlasiyla stereotipleme oldugunu dusundugum, uzakdogululara karsi takinilan genel bir tavir var. Bu konuda bireysel suclama yapamiyorum. Cunku bu tavir kulaktan kulaga iletilen bir kani sonucunda kemiklesmis bir tavir. Ben de bu tavri takiniyordum ilk baslarda. Buraya gelince kazin ayaginin oyle olmadigini anladim.

Birincisi, buradaki uzakdogulu orani cok, Kadir Bey'in de dedigi gibi. Cinli diyebiliriz ama esasinda cogu Hong Kong'lu. Cogunun zaten anglo-sakson kokenli ulkelere vizesiz girmelerini saglayan British National Overseas Passport'u var. Adamlar Ingiltere somurgesindeki ulkelerinin tekrar Komunist ama baskici Cin Halk Cumhuriyeti egemenligine gecmesine baskaldirip; iklimi iliman olan, Asya kitasindan bol bol mal transferi yapabilecekleri ve de Ingiliz tarzi yasayabilecekleri bir bolge olan B.C'yi ve en buyuk metropolunu secmisler. Buradaki yogunluklarinin sebebi bu. 1970'li yillarda Kanada'da hukumeti bunlara Kanada pasaportu da temin etmis diyorlar ama bu kismi arastirmadim. Pasaport hikayesi dogru olmayabilir. Simdi, bu gibi tiplerden ne gibi tehlike beklenebilir ki? Cogu da, Ingiliz somurge zamaninin etkisinden dolayi Ingilizce'yi senden benden iyi konusur.

Yanlis anlasilmasini istemedigim nokta surasi: Bu insanlarin ne hayrani ne de avukatiyim. Hong Kong'lulari birak, ekonomisi gelismekte olan Cin ve Hindistan gibi ulkelerin, sirf iki ulke arasi ucuz mal ticareti ayagina, vasifsiz insanlarina leblebi cekirdek diye sunulan pr'lardan; ulkelerindeki totaliter rejimlerden oturu siginmaci olarak Iran, Pakistan, Afganistan, Irak gibi ulkelerden gelenlerin; biraz once saydigim ulkelerin vatandaslariyle beraber 3. dunya tarzi yasayislarini geride birakmamakta ve Kanada'nin medeniyetine alismamakta INAT EDIP, burada da o ruhsuz, duygusuz, KABA; dogal seleksiyona direnen arabesk tavirlarini gun be gun tecrube etmekten biktim... Ama biraz da donup aynaya bakmak gerekiyor. Biz Turkler'in Avrupa'da illegaliteye megilli olusumuz nedeniyle sahip oldugumuz kotu itibari unutup, sanki potansiyel gocmen ulkeleri arasinda sanki en medenisiymisiz gibi, uzak dogu ulkelerinin insanlarina ters bakisimizi idrak edemiyorum.

Guvenliginiz adina asil tehdit nedir biliyor musunuz? SFU kampusunde gordugunuz bir uzakdogunun Ninja kabiliyetlerinden ya da Kung-Fu biliyor olmasindan oturu size dalma ihtimali degil. Esas tehdit, her sokaga tureyen ceteler, cetelesme yuzunden artan suc, vahset; ve polisin bunu kontrol altinda tutamamasi... Alin size Istanbul, alin size New York, alin size Los Angeles...ABD'de her eyalette bireysel silahlanma serbestisi var. Mazallah birisine ters bakmaya gor, adamin silahini cekmesine ve tetige basmasina kadar varir olay... Kanada'yi ABD'den ayiran en belirgin fark da budur. Kanada'da guvendesiniz arkadasim. Gordugunuz birinin irki sizin can guvenliginizi tehdit etmez. Zaten Kanada, Rusya'dan sonra dunyanin en buyuk cografyasina yayilmis ama nufusu Turkiyenin yarisindan bile az olan, dolayisiyla her ulkeden, her irktan vasifli insana kapilari her daim acik bir ulke. Kanada'ya geliyorsaniz ve de buyuk metropollerinde yasayacaksaniz, etrafinizda uzakdogulu da, arap da, beyaz irk da, latin de, ilk yerli de olmasi durumunu kabullenecek ve de ortama ayak uydurmaya calisacaksiniz.

Saygilar...
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Kaan Sertdemir »

Arkadaslar Merhaba,

1 yil icinde PR statusunde temelli olarak yerlesmeyi dusundugumuz Vancouver'a, PR statusunu kazanmak ve orada yasam hakkinda ilk izlenimlerimizi elde etmek amaciyla, Kasim ayindaki bayram tatilinde 10 gunluk bir seyahat planladik. Gezilmesi gorulmesi mutlaka gereken yerler diyebileceginiz yerler veya mutlaka yapin diyeceginiz aktiviteler varsa, bunlarla ilgili onerilerinizi paylasir misiniz? Amac hem yasam hakkinda izlenim elde etmek, hem de biraz gezmek tozmak, tatil ve alisveris yapmak.

Cok tesekkurler
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Kaan Sertdemir merhaba,
Öncelikle gittiğiniz zaman mevsimi ile yagmura hazırlıklı olun; En meşhur yeri Stanley Park’tan başlamak lazım. Şehrin merkezinin yanıbaşında yaklaşık 400 hektar büyüklüğündeki bu park, farklı tipte çam ağaçları ile kafa dinlemek ve yeşille buluşmak için ideal bir rehabilitasyon merkezidir. Araba ile dolaşacağınız bu parkın tadını çıkarmak istiyorsanız yürüyüş veya bisiklet gezilerini tercih etmelisiniz.

Granville adası yemek, dinlenme ve eğlence için sehir merkezinde ideal bir lokasyondur. Buradan ayrıca küçük motorlar ile English bay diye anılan yine şehir merkezinde ki plajlara da gitmeniz mümkündür. Aslına bakar iseniz Vancouver’ı diğer Amerikan ve Kanada şehirlerinde ayıran özelliği, genelde iş merkezi olarak kullanılan şehir merkezlerinin aksine, Vancouver’da günün her saati haftanın her günü yaşayan bir şehir merkezinin olmasıdır. Robson caddesinde yürüyüş yapabilir, alışveriş ile vakit geçireceğiniz gibi, kafelerde ağzınızı tatlandırabilirsiniz, ya da bu caddeye paralel veya kesen bir çok caddede benzer aktiviteleri yapabilirsiniz.

Amerika kıtasının batı sahilindeki en büyük adası olan Vancouver adası, Hawai’nin iki katı yüzölçümüne sahiptir. En büyük vilayetimiz olan Konya’nın yüzölçümüne yakın olan 32,000 km2 lik muazzam alanı ile yabani bir çok hayvana ev sahipliği yaptığı gibi, aynı zamanda İngiliz kolonileşmesinin izlerini göreceğiniz Victoria şehri ile gezilmesi gereken bir yerdir. Vancouver’un farklı yerlerinden kalkan arabalı vapurlar ile ulaşabilceğiniz adada bir günü doya doya geçirebilirsiniz ya da gezinizi uzatıp balinaları göreceğiniz tekne turlarına da katılabilirsiniz.
Grouse dağı şehrin hemen merkezinde, batı ve kuzey Vancouver yerleşim alanlarının arasında size doyumsuz kayak zevki tattıracak yaklaşık 1,200 metre yükseliğinde ki bir kayak ve turist merkezidir. Eğer o semtlerde oturuyorsanız, yaklaşık 10 dakika mesafedeki kayak merkezi kolay bulunamaz bir nimettir. Vakit bulursanız hemen yakınındaki Capilano asma köprüsünden geçerek Capilano nehrinin 100 metre üzerinde yaklaşık 250 metrelik maceralı bir yürüyüşte yapabilirsiniz. Ayrıca gelecek sene olimyatlara ev sahipliği yapacak merkezlerden biri olan Twister Kayak merkezi de ziyaret edilmeye değer.
Göllerden de bahsetmeden geçmemeliyim. Şehrin etrafında irili ufaklı göllerin bulunduğu milli parklar, özellikle yazın yüzme ve doğa yürüyüşleri için tercih edilmesi gereken doğal zenginliklerdir. Azametli ağaçlar arasında sizler için patikalarda hem yoğun efor harcarken bir yandan da doğanın keyfini çıkarabilirsiniz ya da soğuk okyanus suyu yerine nispeten sıcak göl kumsallarında serinleyebilirsiniz. Konu hazır doğadan açılmışken listelediğim cennet yerleşimleri de ziyaret etmelisiniz; Deep Cove, Belcarra, Lions Bay, White Rock. Daha o kadar çok yer var ki.
Son olarak Vancouver’dan yola çıkarak yapacağınız iki turdan bahsetmeden geçemeyeceğim. Birincisi Rocky dağlarına yapılan tren yolculuğu. Lüks trenler ile en az 2, en fazla 17 gün yapılan turları alıp inanılmaz manzarların keyfini konforlu bir ortamda çıkarmak isteyenler biraz paraya kıymak zorunda kalacaklar. İkincisi ise Alaska’ya yapılan gemi turları. Benzer bir keyfi bu sefer gemide yaşamanız ve tabii ki Katil Balinaları izlemeniz mümkün.
Vancouver’da konaklama ve yemek konusuna gelince. Şehrin tadını çıkarmanız için şehir merkezindeki otelleri tercih etmeniz gerekir. Sezona ve otellerin kalitesine göre turizmin yoğunlaştığı yaz ayları hariç, 100 Kanada doları hatta altında şehir merkezinde ki otellerde oda bulabilirsiniz. Her ülkeden, her ırktan insanın yaşadığı bu şehirde damak tadınıza uygun mutfağı bulmanız çok kolaydır, hatta ciddi bir Türk nüfusununda bulunması sebebiyle Türk mutfağıda yiyebilirsiniz.

Kısa ama umarım yararlı olmustur.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sayın Excellans,

Detaylı bilgiler ve degerli önerileriniz icin cok tesekkur ediyorum.

Saygilar,
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Herkese Merhaba,

Vancouver’da gecirdigim 1 haftalik sure icerisinde edindigim izlenimlerimi ve gozlemlerimi, tum forum uyeleriyle paylasmak istedim.

Kanada’ya ilk giriste oldukca sicak bir karsilama gordugumuzu hemen belirtmek isterim. Boylesine sicak bir karsilama insana kendini cok iyi hissettiriyor. Ozellikle de bu kadar uzun bir yolculuktan sonra (Istanbul’dan yaklasik 15 saat - aktarmali). Vancouver havaalani, omrumde gordugum en sakin havaalaniydi diyebilirim. Ilk dikkati ceken konulardan biri, Vancouver’da Asya kokenli insanlarin coklugu. Sahsen rahatsizlik duyulacak bir konu oldugunu dusunmuyorum, sadece gozlem olarak aktariyorum. Ama bunun yani sira Ortadogulu cok sayida insana da rastladik.

Vancouver’daki izlenimlerime dayanarak Kanada’da yasamla ilgili birkac kelimeyle bir ozet yapmak gerekirse aklima gelen ilk sifatlar sunlar: Medeni, sakin, huzurlu, guvenli ve risksiz. Insanlar birbirlerine cok saygililar. Trafik sorunu diye birseye rastlamadim. En yogun is cikis saatlerinde bile trafik oldukca sakindi, ozellikle de Istanbul’la kiyaslandiginda. Istanbul’da birbirini ezerek trafikte yol kapmaya ve saygisizligin binlercesine her gun tanik olan bir kisi icin oldukca farkli bir deneyim oldu bu.

Insanlar, ozellikle de bebeginiz oldugunu gorunce, genelde bir gulumseme ile karsiliyorlar sizi. Sokakta, magazada, parkta, her yerde ayni tavri gordum. Iletisime gecme konusunda sanki ozel bir caba gosteriyorlar. Ornegin bir parkta benimkinden 3 yas kadar daha buyuk bir kiz cocugunun babasi, “merak etmeyin siz de yakinda bugunleri goreceksiniz” gibi bir cumleyle iletisim kurdu benimle, hic tanimadigim halde. Bu sekilde iletisim kurma cabasi oldukca hosuma gitti dogrusu. Vancouver’da kaldigimiz sure icerisinde kendimizi cok guvende hissettik. Hatta sokaklarda bazen az sayida olmayan evsiz barksiz insanlar gormemize ragmen, hicbir tehdit veya korku duymadik. Homeless’lardan biri bize “Good afternon family” diye seslendi, herhangi bir para veya baska birsey istemedi ustelik ve hic tehdit hissine kapilmadik.

Vancouver’i genel olarak cok temiz buldum. Bir hayli yagmurlu tabii, Excellans’in onceden uyardigi gibi mevsimle ilgili sanirim. Gordugum kadariyla insanlar calismak icin yasamiyorlar. Yasamak icin calisiyorlar. Aksam isten cikis saatleri nisbeten erken gibi (5-6). Evlerine ve ailelerine Istanbul’da yasayan bircogumuza gore, cok daha fazla zaman ayirma sansi bulduklari izlenimine kapildim.

Ozetle, Vancouver’da yasamanin artilari gordugum kadariyla sunlar: Medeniyet, sakin trafik, huzur, temizlik, dogal guzellik ve bariscil bir toplum. Burada hicbir barbarlik, saygisizlik, birbirinin hak ve ozgurluklerini cignemeye tanik olmadim. Mesela sokaklardaki parkomatlara herkes her zaman park bedelini oduyor. Londra’da oldugu gibi dolasip kontrol eden bir gorevli gormedim ama, bu sehirde hukukun ustunlugu kesinlikle tesis edilmis gibi geldi bana. Kendimizi hep guvende hissettik. Genelde downtown’da vakit gecirdigimizi ve sehir disinda gezmedigimizi eklemeliyim tabii. Ornegin Victoria’ya da gitmek isterdik ama bebekle bu mumkun olmadi. Multi-cutural bir goruntusu olmasi, disardan biri olarak size kendinizi cok yabanci hissettirmiyor. Cok uluslararasi bir toplum goruntusu var. Is yasaminda hicbir ayrimcilik yok mu, onu pek tabii bilemiyorum.

Eksileri neler? Vancouver’da bir miktar heyecan eksikligi gozlemledim. Cok mutevazi bir hayat var gibi. Istanbul gibi dinamik ve heyecanli bir sehir degil bence Vancouver. Bir parca “emekliler kenti” gibi; her ne kadar cok sayida genc insan da bulunsa. Ornegin en meshur alisveris caddesi denilen Robson Street beni hic etkilemedi. Burasi Bagdat Caddesi veya Londra’daki Oxford Street yaninda bence sonuk bir cadde. Zaten urunleri de ozellikle Amerika’daki outlet’lere gore (bu caddedeki magazalar icin konusuyorum) pahali buldum. Belki Vancouver’da da fiyatlarin gorece daha ucuz oldugu outlet’ler vardir, bilemiyorum. Hava genelde cok puslu, yagmurlu. Londra’nin havasina benziyor. Cogunlukla kapali, kasvetli. Fakat hava pek soguk degil, iliman bir havasi var. Alisveris merkezlerini cok vasat buldum. Istanbul’daki Kanyon, Akmerkez, Istinye Park gibi AVM’lerle kiyaslanamaz bile. Neredeyse bir is hani goruntusunde buldum bazilarini.
Sosyal olanaklarinin oldukca gelismis oldugu soylendi bize. Ornegin dusuk ucretler odeyerek Community Centre denilen yerlerden spor, sanat vb hizmetleri almak mumkunmus. Bir de mesela ayda 800 CAD gibi rakamlar oderseniz, cocuklarinizi gayet iyi standartlara sahip kreslere verebileceginiz, sabahtan aksama burada bakim ve egitimlerinin yapilacagi soylendi. Bunlar sadece bizim kulagimiza gelenler, fakat kendi gozlemimizi olmadi. Son olarak Vancouver bence ucuz bir sehir degil. Bu bir dezavantaj olarak sayilabilir.

Bir haftalik cok kisitli gozlemlerime dayanarak Vancouver’daki izlenimlerim bunlar diyebilirim. Tabii ki bazi gozlemlerim yaniltici olabilir, daha uzun suredir sehri taniyan, burada yasayan ve farkli bolumlerini bilen arkadaslar daha aydinlatici fikirler verebilirler.

Tum forum uyelerinin yaklasmakta olan yeni yilini kutluyor, 2011 yilinin tum dunyamiza, Turkiyemize, ve Kanada’ya, ozellikle de Kanada’da yasayan arkadaslarimiza, ve tum insanliga huzur, baris, sevgi ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Sevgi ve saygilarimla

Kaan
Kullanıcı avatarı
taner3
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

- KANADA BRITISH COLUMBIA EYALETİNDE YAŞAYAN TÜRKLER

Okunmamış mesaj gönderen taner3 »

Teşekkürler,

ResimResim
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Arkadaslar merhaba,

Vancouver'da yasam giderleri hakkinda bir fikir verebilir misiniz? Ornegin sehir merkezinde bir dairenin ve sehir merkezine uzak bahceli bir evin kira bedeli ne kadardir? 3 kisilik bir aile icin yeme-icme, sosyal aktivite, okul, ulasim vs toplam aylik masraflar ne kadari bulur? Alisveris nasildir? Amerika'da oldugu gibi buyuk alisveris merkezleri var midir? (mall, outlet benzeri).

Genellikle is-ozel hayat dengesi var midir? Mesela insanlar gec saatlere kadar calisirlar mi, yoksa saat 18:00 olunca genellikle herkes evine mi gider? Hafta sonu insanlar ne gibi sosyal faaliyetlerle vakit gecirirler?

Biraz fikir verebilirseniz cok sevinirim.

Tesekkurler, saygilar
Kullanıcı avatarı
taner3
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Merhaba,

Downtown'da oturmak isterseniz, apartment icin 800 ve uzeri, eger mustakil ev isterseniz, sehre mesafesine gore 1200'den baslar. Masraflar konusu cok degismekle beraber, 600 dolar minimum market alisveriniz olur. Okul herhalde aylik 100 dolar (cocuk) civarinda olur. Ulasim masrafi, aracinizin yakacagi benzine gore degisir. Yok toplu tasima diyorsaniz 200 dolar civarinda olacaktir. Golf oynuyorsaniz, yillik uyelikler 3000-10000 dolar arasinda degisir. Kayak yapiyorsaniz, kayak uyelikleri de 1000 dolardan basliyor sanirim. Baska bir tur hobiniz olabilir. Hicbir ucret talep edilmeyen etkinlikler olsa da, disarda yemek yeme parasi vereceksiniz gibi dusunmek lazim. Kisi basi en uygun 20 dolar gibi dusunebilirsiniz. (Atiyorum, cocuklarla balik tutma etkinligi)

Calisma saatleri haftada 35,37bucuk, 40 saat seklindedir. Yaptiginiz ise gore shift degilse, genelde 8-4 veya 9-5 seklindedir. Zaman zaman mesai yapabilirsiniz. Aksam 7 gibi sokaklar bosalir (hatta daha erken). Sehir merkezinde bir iki eglence yeri bulunabilir. Bati tarafinin sevdigim yani, insanlarin daha erken kalkmasi (bir grup, doguya ayak uydurmak zorunda kaliyor). Her yer icin gecerli degil tabi.

Alisveris merkezleri bir kac tane vardir. Turkiye'deki gibi buyuk olmasa da bana gore yeterlidir.

Saygilar,
Teşekkürler,

ResimResim
Kullanıcı avatarı
taner3
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Sayin Kaan Sertdemir,

Yukarda aslinda kendi deneyimlerinizi paylasmissiniz. Bu bolgede yasamiyor musunuz su anda? Sadece bir hafta mi kaldiniz?

Saygilar,
Teşekkürler,

ResimResim
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sayin Taner3,

Hayir su anda Vancouver'da yasamiyorum. Sadece 1 hafta kalip geri dondum, su anda temelli gocmenin planlarini yapiyorum ve is arayisi, yasam kosullari hakkinda bilgi edinme gibi konularla ugrasiyorum.

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.

Saygilar
avnican
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Re: KANADA BRITISH COLUMBIA EYALETİNDE YAŞAYAN TÜRKLER

Okunmamış mesaj gönderen avnican »

VENCOVER dan bir parçaya ihtiyacım var bana yardımcı olabilecek var mı acaba arkadaşlar.
oktaya
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen oktaya »

Merhabalar,
1 ay once geldim Kanada'ya ve Richmond'da yasiyorum. Is yerim Richmond'da oldugu icin su an icin Richmond Center (Brighouse) civarinda oturuyorum. Ailem gelmeden (Haziran sonunda), daha kalici bir bolgeye gecmeyi planliyorum.
Bir tane kizim var, 6 yasinda. Seneye ilk okula burada baslayacak.
Simdilik etrafi tanimaya calisiyorum ve agirlikli olarak Burnaby ve Delta (Ladner) taraflarina bakiyorum.
Yukarida bahsettigim gibi calistigim yer Richmond'da, tercihan buraya da kolay ulasabilecegim bir bolgeyi tercih edecegim.
Richmond'da Cin, HK, Kore agirlikli, Surrey'de de Hint/Pakistan agirlikli bir nufus var. Diger bolgeler biraz daha karma nufus iceriyor sanirim. Kizim okula yeni baslayacagi icin, daha karma nufusun yasadigi bir bolgeyi tercih etmeyi dusunuyorum, uyum saglama (cocugun okulda) kolayligi acisindan.
Tecrube kazandikca, paylasimlarda bulunurum fakat bir yandan onerisi olan varsa da memnuniyetle dinlerim.
Iyi gunler..
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

oktaya yazdı: Mart 23, 2017, 2:53 am Merhabalar,
1 ay once geldim Kanada'ya ve Richmond'da yasiyorum. Is yerim Richmond'da oldugu icin su an icin Richmond Center (Brighouse) civarinda oturuyorum. Ailem gelmeden (Haziran sonunda), daha kalici bir bolgeye gecmeyi planliyorum.
Bir tane kizim var, 6 yasinda. Seneye ilk okula burada baslayacak.
Simdilik etrafi tanimaya calisiyorum ve agirlikli olarak Burnaby ve Delta (Ladner) taraflarina bakiyorum.
Yukarida bahsettigim gibi calistigim yer Richmond'da, tercihan buraya da kolay ulasabilecegim bir bolgeyi tercih edecegim.
Richmond'da Cin, HK, Kore agirlikli, Surrey'de de Hint/Pakistan agirlikli bir nufus var. Diger bolgeler biraz daha karma nufus iceriyor sanirim. Kizim okula yeni baslayacagi icin, daha karma nufusun yasadigi bir bolgeyi tercih etmeyi dusunuyorum, uyum saglama (cocugun okulda) kolayligi acisindan.
Tecrube kazandikca, paylasimlarda bulunurum fakat bir yandan onerisi olan varsa da memnuniyetle dinlerim.
Iyi gunler..
Sayın Oktaya merhaba,
Öncelikle hoş geldiniz diyelim. Bizimde şahsi tavsiyemiz Burnaby, Delta yada North Vancouver ve imkanınız var ise New Westminster olacaktır.
Saygılarımızla,

oktaya
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen oktaya »

Excellans yazdı: Mart 23, 2017, 2:55 pm Sayın Oktaya merhaba,
Öncelikle hoş geldiniz diyelim. Bizimde şahsi tavsiyemiz Burnaby, Delta yada North Vancouver ve imkanınız var ise New Westminster olacaktır.
Cok tesekkurler Excellans,
North Vancouver ozellikle benim is yerine ulasim acisindan cok zor olacaktir fakat New Westminister tarafina da bakabilirim oneriniz uzerine..
Iyi gunler,
Beyaz02
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Beyaz02 »

Merhaba,

Temmuz ayında eşimle Vancouver'a gelmeyi planlıyoruz. Ben bir kolejden kabul aldım. Kalacak yer ile ilgili tavsiyesi olan varsa sevinirim. Airbnb bakıyoruz ancak normal zamanda gecesi 35 dolar olan evlere mesaj attığımda Temmuz ayının "high season" olduğu ve gecelik fiyatların 150 den başladığı söylendi. Yeni gelenlere kiralık ev verilmiyor diyenler var. Tavsiyeleriniz olursa duymaktan memnun olurum. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Beyaz02 yazdı: Ocak 27, 2020, 7:39 pm Merhaba,

Temmuz ayında eşimle Vancouver'a gelmeyi planlıyoruz. Ben bir kolejden kabul aldım. Kalacak yer ile ilgili tavsiyesi olan varsa sevinirim. Airbnb bakıyoruz ancak normal zamanda gecesi 35 dolar olan evlere mesaj attığımda Temmuz ayının "high season" olduğu ve gecelik fiyatların 150 den başladığı söylendi. Yeni gelenlere kiralık ev verilmiyor diyenler var. Tavsiyeleriniz olursa duymaktan memnun olurum. Teşekkürler.
Sayın Beyaz02 merhaba,
Öncelikle kayıt oldugunuz kolejin yurt yada homestay imkanlarına bakınız. Bununla beraber www.kijiji.ca sitesinden arama yapınız.
Saygılarımızla,

“KANADA'DA YAŞAYAN TÜRKLER ve TÜM EYALETLER” sayfasına dön