KANADA VE AMERIKA`YA BIR DE BU GOZLE BAKALIM

Kanada ve Kanada hakkında bilmek istediklerinize başka bir açıdan bakarak gerçekleriyle beraber Kanada ve Kanada yaşamı hakkında bilgi vermeye ve paylaşmaya çalışacağız
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ocein »

Herkese merhabalar,

Aslinda bugun anlatmak istedigim konu, aylardir uzerinde durulan ve nihayetinde hicbir zaman Amerika`mi Kanada`mi diyemedigimiz bir konu; `Amerika`da mi dil okuluna gitmeli yoka Kanada`da mi, yasamali mi yasamamali mi, egitim gorulmeli mi gorulmemeli m` ve buna benzer bircok soru turevleri. Bu calisma benim acimdan hem iyi bir tecrube olacak hem de geriye donup baktigimda guzel bir ani olarak kalacak.

2009 yilinda Vancouver`a dil egitimi + staj programi ve nihayetinde kolej egitimi icin gitmistim. Iste normal olarak heyecanli oluyorsunuz ozellikle benim gibi ilk defa yurtdisina 14 saat ucak mesafesinde bir yere gidiyorsaniz. Neyse zaten ucaga bindikten sonra donmek icin cok gec oluyor biraz da yapi geregi aldigim kararlarin pesinden kosmayi seven biriyim bunu 2.5 yillik soluksuz Vancouver macerasiyla gecen ay noktaladim. Vancouver yapi itibariyle, Surrey Indian asilli - Richmond Asya asilli ve Downtown ve cevresi multicultural bir kimlikte yasamayi seven bir sehirdi. Asagi yukari hepsinde az veya cok yasama imkanim oldu 2.5 yilda 6 ayri evde yasamanin karsiligi olarak. Kotuydu diyemem cunku cok iyi tecrubeler edindim/edindirildim. Hep nefret etmisimdir kimligini kaybeden ortama hemen ayak uydurmaya calisan insanlardan ve malesef bunlardan fazlasini Vancouver`da gorursunuz. Ornek olarak, kaldiginiz Filipinli aile size modern bir Kanadali imaji cizmeye calisir diger yandan borekci/corekci arkadaslar size sanki dun gemiden atlamis gibi degilde yillardir Kanada`da egitim almis gibi calisma izni isteyenleri gorursunuz.

Yaklasik 1 ay once New Jersey`e okulumu gormek icin Vancouver`dan gelmistim. Zaten sinirda vize gorevlilileriyle yaptiginiz gorusmelerden itibaren bir state havasi seziliyor. Sonucta, 320 milyon nufuslu bir ulkeye girdiginizden midir bilemiyorum ama ilk agirligini uzerinizde hissettiriyor ayrica ilginctir koca kitanin Kuzey Amerika olarak anilmasi. Belki de bu yuzden Kanadali ve Amerikali insanlar birbirlerini cok sevmezler. Ilk dikkatimi ceken sey Amerika icerisinde 2 farkli havayollariyla aktarma yaptim ve kendime dedigim `yahu bu Amerikalilar ne ucuzlar` verdikleri birer icecek oldu 10 saatlik yolculugumda.

1 haftalik gezi programimdan sonra vize islemlerim icin Istanbul`a geri dondum ve Istinye`deki Amerika Konsoloslugunun satoyu andiran binasinda master egitimim icin vize gorusmesi yaptim. Kanada vizesinde oldugu gibi bir niyet mektubu asamasi vs zaten yok gidiyorsunuz gorevli birkac kisa soru amcan orada mi yasiyor? neden gidiyorsun? gibi klasik sorularla sizi sorguya cekiyor ya sizi ups masasina yonlendiriyor veya beyaz kagidi size veriyor. Ilk tepki olarak da `gercekten kolaymis` veya `nerede yanlis yaptim` sorusunu gorusmenizin diline gore kendinize soruyorsunuz:) Son 4 ayda uc ayri immigration gorevlisiyle yaptigim vize gorusmelerine bakarsak, kahve muhabeti yaptigim Kanadali gorevliler gibi Amerikalilar sivilceli ve gozluklu degildi. Kisaca dediginizi anliyorlar ve mantikli bir sonuca varabiliyorlar.

Yaklasik iki gun once tekrar New York aktarmali THY ile buraya geri dondum ve dogruyu soylemek gerekirse cok da heyecanli degildim.istanbul-Ankara arasi otobus yolculugu gibi sanki ne gorecegimin farkinda gibiydim. 9 saat 55 dk boyunca cabin crew sizi biri ucak kalkisinda digeri de inmeye dogru sizi gercekten doyuruyor ve bu guzel Turk yemeklerimiz bir ruya olarak kalarak New York JFK`ya indiginizde fast-food yemekleriyle kaldiginiz yerden devam ediyorsunuz ki hic sevmedigim bir olaydir.

New Jersey-New York`da gordugum en buyuk gereksinim su an icin, araba ve ulasim toplu tasima araclariyla gercekten zor. Su ana kadar tecrube edindigim mesafelerin uzak olmasinin yani sira sistem bu sekilde kurulmus zaten benzin cok ucuz hatta Kanada`dan da. 1 litresi 75 cent gibi. Ayrica bu eyaletlerde nedendir bilmiyorum Turk ve Ispanyol agirlikli cok fazla nufus var tabi iyi yonleri oldugu gibi bu konunun kotu yonleri de bulunmakta.

Sevgiyle kalin, Amerika tecrubelerimi yazimin devaminda paylasmaya devam edecegim.
yusi42
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen yusi42 »

Gözelmlerinizi çok akıcı şekilde anlatmışşınız devamınıda bekliyoruz. Başarılar dilerim
Kullanıcı avatarı
ocein
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ocein »

yusi42 yazdı:Gözelmlerinizi çok akıcı şekilde anlatmışşınız devamınıda bekliyoruz. Başarılar dilerim
Merhabalar,

Yazilarin devamini asagida vermis oldugum bolumden takip edebilirsiniz.

viewforum.php?f=59

“KANADA'YA BİRDE BU GÖZLE BAKALIM !!” sayfasına dön