LMIA Hakkında

Kanada göçmenlik başvurusu hakkında temel bilgiler aktaracağız
mooskan
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

LMIA Hakkında

Okunmamış mesaj gönderen mooskan »

Merhaba,
Kanada'da Educational Psychology ya da Special Education üzerine master yapmayı düşünüyordum. Sonrasında PGWP alıp iş bulduktan sonra PR alma planım vardı ama geçen gün öğrendiğim LMIA olayı biraz moralimi bozdu. İnternette okuduğuma göre LMIA'in o işi yapacak Kanadalı olmadığını ve bunun için yabancı bir işçiye ihtiyaç duyulduğunu kanıtlaması lazımmış. Benim alanım eğitim olduğu için bana ihtiyaç duyulduğunu hiç sanmıyorum. Ayrıca dün tahmini bir sonuç görmek adına sanki Kanada'da masterımı bitirmişim ve ardından LMIA ile iş bulmuşum gibi örnek bir Express Entry testi yaptım ve sonucum 611 çıktı. Bu bahsettiğim iki durumu (LMIA ve 611 puan) göz önünde bulundurursak sizce şansım ne kadar?
cebeca
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Re: LMIA Hakkında

Okunmamış mesaj gönderen cebeca »

mooskan yazdı:Merhaba,
Kanada'da Educational Psychology ya da Special Education üzerine master yapmayı düşünüyordum. Sonrasında PGWP alıp iş bulduktan sonra PR alma planım vardı ama geçen gün öğrendiğim LMIA olayı biraz moralimi bozdu. İnternette okuduğuma göre LMIA'in o işi yapacak Kanadalı olmadığını ve bunun için yabancı bir işçiye ihtiyaç duyulduğunu kanıtlaması lazımmış. Benim alanım eğitim olduğu için bana ihtiyaç duyulduğunu hiç sanmıyorum. Ayrıca dün tahmini bir sonuç görmek adına sanki Kanada'da masterımı bitirmişim ve ardından LMIA ile iş bulmuşum gibi örnek bir Express Entry testi yaptım ve sonucum 611 çıktı. Bu bahsettiğim iki durumu (LMIA ve 611 puan) göz önünde bulundurursak sizce şansım ne kadar?

Master yaparsaniz, LMIA geeksinimi olmadan Ontario Eyalet adayligindan gocmen olma sansiniz vardir.

http://www.ontarioimmigration.ca/en/pnp ... APPLY.html

simdiden basarilar...
mooskan
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

cebeca yazdı:
mooskan yazdı:Merhaba,

Master yaparsaniz, LMIA geeksinimi olmadan Ontario Eyalet adayligindan gocmen olma sansiniz vardir.

http://www.ontarioimmigration.ca/en/pnp ... APPLY.html

simdiden basarilar...
Teşekkür ederim ama bunun için Ontario'da okumuş olmam gerekiyor ve oranın okullarının ücretleri diğer yerlere göre çok daha pahalı olduğu için orada okumam zor gözüküyor. Bir de hiçbir türlü öğretmenliğin arandığını sanmıyorum ki. Aransa bile LMIA kısmında "Bu işi yapacak Kanadalı yok" olayı bayağı sıkıntı zaten. Kötü olansa zaten öğretmenlikten hiç ama hiç hoşlanmıyorum mecburiyet ve yanlış kararlar yüzünden okudum bachelorımı bir nevi, o yüzden hani mutlaka öğretmenlik yapmak istiyorum gibi bir durumum da yok ama başka türlü göçmenlik yolu da aklıma gelmiyor. Başka tavsiyeniz var mı?
mooskan
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Bir şey daha sormak istiyorum bu konuyla alakalı. Maddi durumumu ve öğretmenlikten memnun olmamamı tekrar gözden geçirdikten sonra Kanada'da başka bir alanda ikinci bir bachelors degree yapmaya karar verdim. 4 senelik bir bölümde yıllık tuition için ortalama $20,000 bütçem var ve yeteceğini düşünüyorum üniversitelerin ücretlerine baktım az önce tekrar. Ama iki soru var kafamda.

1. İkinci kez bachelors yapmak için ekstra şartlar var mı yoksa Türkiye'de liseden yeni mezun bir öğrenci ile aynı şartlarda mı başvuracağım? Eski LYS sonucumun ve lise notlarımın önemi var mı?

2. Bu kez hem sevdiğim hem de Kanada'ya yerleşmemi kolaylaştıracak bir bölüm okumak istiyorum. Psikoloji, mimarlık, ve veterinerlik en çok ilgimi çekenler ve çocukluktan beri istediklerim, ne kadar geçerliler bilmiyorum ama öğretmenlikten daha geçerli olduklarını düşünüyorum. Ama bunlarda da LMIA sorunuyla karşılaşır mıyım? LMIA kafamı çok karıştırdı çünkü "Bu iş için yabancıya ihtiyaç var ve bu işi yapacak Kanadalı yok" demesi gerekiyor ama bu bana gerçekten mantıksız geliyor şu an anladığımı sanmıyorum açıkçası çünkü orada mesela veterinerlik okusam bile mezun olduğumda göçmen olamam ki bu durumda, LMIA yine alamam gibi geliyor çünkü Kanada'da veteriner mi kalmadı da bana göçmenlik versinler? LMIA gerçekten çok kafamı karıştırdı bunca insan nasıl göçüyor?

“KANADA GÖÇMENLİK BAŞVURUSU” sayfasına dön