ANKET: KANADA'DA YAŞAMAK VE ÇALIŞMAK İÇİN TÜRKİYE'DEN AYRILMAK

Kanada ve Kanada hakkında deneyimleriniz, bildikleriniz, tavsiyeleriniz doğrultusunda hazırlanmış Kanada Anketleri

KANADA'DA YAŞAMAK VE ÇALIŞMAK TÜRKİYE'DE SAHİP OLUNAN DÜZENİ, ORTAMI BIRAKIP GÖÇ ETMEYE DEĞER Mİ?

En fazla 1 seçenek seçebilirsiniz

Sonuçları Görüntüle

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

ANKET: KANADA'DA YAŞAMAK VE ÇALIŞMAK İÇİN TÜRKİYE'DEN AYRILMAK

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Merhabalar,
Sizlere Kanada'yı tercihinizde; aslında nedeni gösterenide ortaya çıkarmak için; Kanada'da yaşamak ve çalışmak... Türkiye'de sahip olunan düzen ve ortamı bırakıp göç etmeye değermi? anket sorusunu sorduk. Samimi cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Not: Her üye bir oy hakkına ve seçenek seçme hakkına sahiptir.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
taner3
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

KANADA'DA YAŞAMAK VE ÇALIŞMAK İÇİN TÜRKİYE'Yİ TERK ETMEK

Okunmamış mesaj gönderen taner3 »

Merhaba,

Anket için teşekkürler Sn. Excellans. Kanada'ya yeni gidecek olan bizler, gelip de begenmeyen kişilerin değerli görüşlerini almak isteriz. Yaptığınızı düşündüğünüz hatalar, eksikler varsa, bunları bizimle paylaşarak belki aynı hataları bizim yapmamızı engelleyebilirsiniz.

Teşekkürler,

Taner3
Teşekkürler,

ResimResim
Kullanıcı avatarı
Ozan
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Ozan »

Excellans ve tüm Üyeler Merhaba,
Bizim gibi yolun başında olanlar için çok kıymetli olan bu anket için teşekkürler.
Birçok soru için çok güzel özet bir cevap oluyor aslında.

Syg.
Kullanıcı avatarı
Doruk
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Doruk »

Aslinda her zaman soyledigim gibi, goc etme karari goc edenin durumuna gore degisir. Goc etmeye karar vermis olan bir kisinin herseyin bir arada olamayacagini bilmesini gerekir. Kimisi zengin olma hayaliyle goc eder, kimisi Turkiye'deki siyasi, ekonomik, sosyal, kulturel cikmazdan bikip goc etmek ister. Insanlarin onceligi neyse ona gore karar vermelidir. Elbetteki yasanmis tecrubeler cok onemlidir paylasilmasi gerekir ancak bu demek degildir herkes ayni tecrubeyi yasayacak. Bu nedenle goc etmeye niyet etmis olan kisilere tavsiyem goc etmeye iten nedenlere gore karar vermelidir. Eger bakkaldaki peynirin, etin, sutun fiyatina gore goc edeceksen zaten hic goc etme derim ben. Yok gunluk haftalik aylik subway kac para, ekmek kac para diye dusuncekseniz hiiiic kendinizi zorlamayin. Cunku her ulkenin dinamikleri farkli. Burda benzinin fiyati 1.11dolara cikti diye insanlar cok pahali diyor ama Turkiye'de 4 lirayi gecti kimsenin kili kipirdamiyor. Turkiye'de asgari ucret 500 kusur civarinda burda eger tam gun calisirsaniz asgari ucret 1200cad... Bu ornekleri cogaltmak mumkun ama bunlar goc etme kararinda etkili olmamasi gerekiyor diye dusunuyorum...

Ben gelirken excellans ile da cok dertlesmistim. Saolsun hala cok yardimci oluyor. Ama karar verirken tek sordugum soru suydu, " Bu zamana kadar yasadigin bu ulkede mutlu musun?" Yanit hayirdi ve tasi taragi toplayip geldim. Su ana kadar da Allah nazardan saklasin hersey yolunda gidiyor.. Suna daha cok inaniyorum artik; Paulo Coelho'nun dedigi gibi, "eger birseyi gercekten cok isterseniz tum kainatin bunun gerceklesmesi icin size yardim eder. Yeter ki kainatin gonderdigi isaretleri iyi algilayin".

Herkese bol sans diliyorum. Isaretleri goz ardi etmeyin.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Ozan
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Ozan »

Sn. Doruk,
Özellikle son paragraf harika olmuş. Bende aynen öyle düşünüyorum :)
Mutluluklar, herşeyin herkes için daha iyi olması dileğiyle.

Syg.
Ozan
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Merhaba, Doruk kardeşimizin yerinde ve güzel açıklamasına bir açıklama ekleyeyim insanlarda yanlış bir anlaşılma olmasın.''Ben gelirken excellans ile da cok dertlesmistim. Saolsun hala cok yardimci oluyor. Ama karar verirken tek sordugum soru suydu, " Bu zamana kadar yasadigin bu ulkede mutlu musun?" Yanit hayirdi.'' Burada geçen hayırdı aa excellans'ta o kadar yaşadıktan sonra hayır dedi vs gibi algılanmasın. Bu Dorukla yapılan karşılıklı hayatlar, yaşanılanlar yaşanabilinirler üstünden yapılmış aslında daha çok abi - kardeş diyaloğunda verilen Amerika'damı iyiydi Kanada'damı iyiydi gelişen diyalogların sonucunda hani burada sarf ettiğim, özeveride bulunduğum zamanı orada harcıyarak daha iyi bir duruma gelinebileceği üzerinde idi. Ama tabiki işin içine aile girince adımları atmakta 100 kere daha düşünmelisiniz. Gerçek olan her zaman vurguladığımız yaşam materyallerine göre değil(Yeme, içme, giyinme, barınma) yaşam gerçeklerine (eğitim, sağlık, huzur, gelecek görme...) haraket edilmeli ve karar verilmeli.
Yine Doruk kardeşimizin kendine özel ''tası tarağı topladım'' kısmınıda bizde aynısını yapalım gibi algılamayın, bireyler ellerindeki şansa yada alabilecekleri riske göre yarınlarını kurmaya çalışırlar oda kendisi içindeki bu şansı kullanarak bunu tercih etmiş. Burada bekar - aile, çoluk-çocuk sahibi vs gibi önemli konuları atlamayalım...
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
ibozdag
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ibozdag »

Paulo Coelho'nun dedigi gibi, "eger birseyi gercekten cok isterseniz tum kainat bunun gerceklesmesi icin size yardim eder. Yeter ki kainatin gonderdigi isaretleri iyi algilayin".

bu sozu cok sevdim :)
Kullanıcı avatarı
Doruk
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Ama karar verirken tek sordugum soru suydu, " Bu zamana kadar yasadigin bu ulkede mutlu musun?" Yanit hayirdi.'' Burada geçen hayırdı aa excellans'ta o kadar yaşadıktan sonra hayır dedi vs gibi algılanmasın..

Excellans zaten bu soruyu kendime sormustum... Ben karar verirken kendime su soruyu sormustum diyelim, yanlis anlasilma olmasin...

Ilk paragrafta da belirttigim gibi goc etme karari her kisinin durumuna gore degisir..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen joseba »

Kanada dayim.. 1yil once kurdugum hayallerimin gercek oldu.. diyemeyecegim cunku goruyorumki sadece, en buyuk adimi gercek oldu. Basvuru asamasinda hatta daha da oncesinde olan arkadaslarin yasadigi heyecani stresi mutlulugu bundan birkac oncesine kadar ben de sonuna kadar yasadim. fakat buraya geldikten sonra hayallerime hani o evdeyken bilgisayar basinda basvuru surecini puanlamalari ulkeyi burdaki hayati arastirirken kurdugum hayallerime giden yolun daha en basinda oldugumu anladim. buraya gelerek sadece bu yolda en onemli ve en zor donemeci dondugumu biliyorum.
insan buraya geldikten sonra tekrar hayat mucadelesine giriyor ve herseye bastan basliyor. bu da o kurdugunuz hayalleri bile gecici bir sure unutmaniza hersey yerine oturana dek onlari paspasin altina supurmenize sebep oluyor. ama bu yorgun baslangic gunlerinin aksaminda isten gelip dinlendiginizde ve bu ulkenin sundugu sartlari ve imkanlari hatirladiginizda/dusundugunuzde o hayallerinize ulasabileceginizi gormeniz sizi tekrar ayaga kaldiriyor. yanlis anlasilmasin yere dusen kimse yok, yorgun beden tekrar kendine geliyor... buraya gelirken sansa kismete ve tabi en onemlisi kisiye bagli olarak 2-5 senenizi cope atin unutun derim. ben geleli henuz 2 ay oldu fakat ileride neler olabilecegini nelerle karsilasabilecegimi buradaki hayati firsat ve zorluklari az da olsa gorebiliyorum. bu yuzden vizeyi aldiginiz gun hayalleriniz gerceklesmeyecek bunu bilmenizi isterim. asil onemli olan disarda yasayacak ve yeniden baslayacak kadar gucluyseniz,durumunuz buna el veriyorsa,gelirken kazanip kaybedeceklerinizi reel bir sekilde gorebiliyor ve hayallerinizi bunlardan sonra gonlunuzce kurabiliyorsaniz da 5 sene sonra bunu gerceklestireceksiniz...
benim taze tecrube ve ongorumle eklemek istedigim bunlar. tecrubeli arkadaslarinn Excellans in Doruk un Erti nin bu konuda yorumlarini bekliyorum.
saygilar...
Nationalism is an infantile disease. It is the measles of mankind.
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Doruk
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Satin Joseba, yazdiklarinin her kelimesinin altina imzami atarim. Burda surekli anlatmaya calistigim buydu. Sabretmek gerekiyor. Ve dedigin gibi her kisinin durmuna gore 2-5 seneyi gozden cikarmak( cope atmak diyemiycem :) ) cunku hersey bir tecrubedir. Turkiye'de bile bir isyeri degisikliginde o isyerine alismak icin alti ayi gozden cikarmak gerekiyor. Kaldi ki yeni bir ulke, yeni yasam, yeni bir dil 2-5 sene cok normal.. sadece sabretmek gerekiyor. ama sonunda hayallerin gerceklesegine eminim. Onemli olan mutlu ve huzurlu olmak. Basarilar dilerim.
ResimResim
melekb
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen melekb »

Öncelikle herkese merhabalar;
Ben bu ülkeye geleli neredeyse 7 yıl oluyor ve ailemin kararı ile geldim, çocukları için güzel bir gelecek umud eden ailem ile. Ve onların emeklerini boşa çıkarmadığıma yürekten inanıyorum. İlk geldiğimde henüz liseyi Türkiye'de yeni bitirmiştim, ailem bitirip gelmemin daha doğru olacağını ve ingilizcemi gelistirir gelistirmez de üniversiteye başvurabilecegimi umud etmişler, gelin görünku bu pek de dogru bir karar degilmis. Benim tecrübelerim gencler icin daha uygun olacaktir ve ya da cocuklarinin istikbalini düsunen aileler ıcin. Oncelikle ilk geldigim de, Kanada ve egitim sistemi ile ilgili hic bir bilgim yoktu ve nereden baslayacagimi bilemiyordum, bu benim en buyuk kaybim oldu. Insana yol gosteren biri olmadigi zaman isler oldugundan da daha zorlasiyor. Tavsiyem sudur ki,henuz gec degilse cocuklarinizin burda lise egitimi almasina ozen gosterin, ben super lise mezunu olmama ragmen diplomama 23 kredi saydilar ve 30 kredi ile mezun olunabiliyor. Fakat ben ukalalik edip liseyi tamamlamadim, online Amerikan lise diplomasi aldim ki bu da bir fayda etmedi. ESL kurslari faydasiz diyemeyecegim fakat bu kurslar daha cok yeni gelenlere gunluk islerini halledebilmeleri icin yardimci olan kurslar. Genc arkadaslarimiza kesinlikle lise tavsiye ediyorum, boylelikle Kanada'yi daha iyi taniyabilir, anlayabilir ve universiteler hakkinda bilgi edinip, erkenden secim yapabilme sanslari olabilir benim aksime. Benim 6 yilim pek meşakatli gecti bu konuda. Bunun uzerine ozel olmayan kolejlerden birinde EAP kursu almaya karar verdim, bu kursun acilimi English for Academic Purposes. Bu kurs 2 senelik ve is hayati ve universite ya da kolej bolumlerine basvurabilmek icin ise yariyor, ve ingilizceyi akademik olarak ogretiyor. Basvurudan sonra ingilizce sinavina giriyorsunuz ve sonucunuza gore seviyenizi tesbit ediyorlar, bense yuksek ciktigi icin yalnizca bir donem okumaya hak kazanip diplomami aldim, boylelikle de ayni kolejin bir bolumune sinavsiz kayit yaptirabildim ve bu bolumu 2 sene okuyarak o diplomayi da aldim. Bolumum zor is imkani olan ve tecrube isteyen bolumde ve teknik bir meslek degildi. Kolejler genellikle meslek liseleri gibidir. Size o beceri isteyen alanlarda 2 ya da 3 senelik detayli egitim verir ve diploma sahibi olabilirsiniz. Bu yuzden universitenin sart oldugu kanisina vardim, ve maalesef ki liseyi bir senede tamamlayip universiteye basvurabilecekken bu devlet olup ve yinede pahali kolejlerde okudum. Sonuc olarak universitedeyim, tabi ki toefl sinavi problemi cikti, yanliz ingilizce ana dili olan ulkelerde 3 sene egitim gormus kisiler bu sinava tabii tutulmuyor, gordukleri egitimde ki ders notlarina bakilarak basvurulari degerlendiriliyormus, bunu da geldigimden 5 sene sonra ogrendim. Ben yarim donemlik EAP kursu ve 2 senelik bolumumle Toefl dan muaf olabildim ve ders notlarimi yuksek tuttugumdan dolayi Toronto universitesine kabul edildim. Bu yillar icinde full ve part time islere girip ciktim ama okulumu odemem icin yeterli olmadigindan devletten OSAP ismi altinda gocmen ve vatandaslar icin yardim aldim, bu yardimlar okula gittiginiz ve notlarinizi yuksek tuttugunuz surece devam ediyor, mezun olduktan 6 ay sonra odemeye baslama suretiyle. Ve taksitlere bolunebiliyor. Bu da kayda deger bir bilgidir zannimca. Daha detayli arastirabilirsiniz elbette.
Sonuc olarak sunu soylemek istiyorum, genc yasimda ana vatanimdan koparildim, yalniz kaldim, arkadas cevremi tekrar kurdum, gelecegimi kurmakla ugrasiyorum, hepside cok zor oldu ve oluyor ama hayat her ulkede farkli sartlarda zor olmayacakmiydi zaten? Kimse kimseye gul bahcesi vaad etmiyor maalesef bu ulke, fakat bilinclendikten ve dogru yonlendirildikten sonra bu ulke kisiye cok guzel sanslar taniyabiliyor ve haklari korunuyor.
Bu karari almis ve ya alacak kisi ve kisilere bol sans diliyor ve kolay gelsin diyorum. Umarim bir nebze de olsa yararli bilgiler verebilmisimdir?
beko-011
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen beko-011 »

Sayin Melekb sizin anlatdiklarinizdan bir seyler goturmeye calisdim Allah razi olsun.bende Kanadaya egitim icin gitmek isdiyorum.ve daha sonrasi orda is
hayatimi kurmak istiyorum.amma gitmeden once o ulkeye detayli olarak arasdirmak isdiyorum.eger msn adresiniz varsa lutfen bu egitim konusunda konusalim.
sizden detayli bir seyler ogrenmek.ins yardimci olursunuz.Sayın Beko hem sizin şahsi güvenliğiniz ve rahatsızlık yaşamamanız için hemde diğer sizinle irtibata geçecek üyelerimizin şahsi güvenliği için e-mail, msn-yahoo-skype messenger gibi kişiye özel paylaşımlarınızı bizim üzerimizden yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer sayın Melekb talebinize olumlu cevap verirse biz kendilerine ve size gerekli bilgiyi e-mail yoluyla bildirelim. Bu ufak uyarımızı dikatte aldığınız için teşekkürler.
En son Excellans tarafından Mart 11, 2011, 1:08 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Sebep: Şahsi e-mail bildirimi
beko-011
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen beko-011 »

Hımm.Bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim
Kullanıcı avatarı
drsbulbul
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen drsbulbul »

Ben kendi adıma şunu söyleyeyim.Benim Kanada'ya göçmenlik statusu ile gelme arzum kesinlikle daha medeni bir ortamda ve yaptığım çalışmalara daha değer veren bir sistemde yaşamak. Çocuklarımın daha kaliteli bir ortamda büyümesini ve eğitim almasını istiyorum.Yoksa heryerde sonuçta suç var, kötülük var. Kanun heryerde ama uygulanmadıktan sonra ne anlamı var.Türkiye kesinlikle coğrafyası ile, iklimi ile, bulunduğu ortamı ile çok güzel bir ülke ama bir ülkeyi yaşanabilir hale getiren insanlarıdır ve uygulanan kanunlardır. Yolsuzluğun yığınla olduğu yerde sizi debelenir durursunuz, sonra yiter gidersiniz. Kumun ortasında eğer ki düzgün yaşıyorsanız, kuralı ile yaşıyorsanız yaşam kurarsınız ve zevkle de yaşarsınız.Para elbet herşey için önemli, yaşamak için önemli,saadet için önemli,büyük gereksinim ama "tek başına parayla saadet olmaz" sözüne inanırım.Kanada'ya daha medeni koşullarda yaşamak isteyenler gitsin derim.Elbetteki zorlukları var ama ailenin geleceği için bazı şeylere katlanmalısınız.Kanada için zorluk çıtanızı yüksek tutarak gidin, herşey çok zormuş gibi gidin.Kolaylığa rastladıkça daha rahat edersiniz, kolay sanıp sonra zorlanıp erkenden havlu atmazsınız.
Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen baris_antalya »

Ben şöyle bir forumu geziniyordum da yazılanlardan ilham alarak 2 buçuk ay gibi kısa bir sürede Kanada'da gözlemlediklerimi paylaşmak isterim.

Ben şahsım adına konuşarak diyebilirim ki Türkiye'de çoooook mutluyum... Hem de çok.. Çok şükür hiç bir sıkıntım yok. Kanada'daki hayat beni pek açmadı açıkçası. Neden mi?.. Şöyle ki ben Türkiye'de (İstanbul'da) başım ağrısa kalkıp gidiyorum özel hastaneme yüz tane doktor ilgileniyor anında (Kanada'daki gibi ücretsiz tabii ki değil ücretini ödüyoruz ama sonuçta hizmet alıyorum) Ama Kanada'da komşunun çocuğu hastalandı havale geçiriyordu neredeyse çocukçağız, hastaneye gittiler akşam 10 gibi Edmonton'da gece 1'de geldiler. "Neden bu kadar sürdü?" dedim, "Çok sıra vardı" dediler. Bu benim yorumuma göre tam bir facia!! Bu sıra beklemeler, hasta bekletmeler altını çizerek söylüyorum bana göre, benim düşüncelerime göre tam bir facia!!!! Bu benim Türkiye'de aldığım sağlık hizmetinden daha düşük standartta alınan bir sağlık hizmetidir.

Hadi bunu geçtik.. Eğitim hayatına gelelim.. Üniversiteleri US NEWS, Times Higher Education, URAP ve Webometrics gibi kaynaklara bakıldığında dünya sıralamasında ilk yüzlerde boy gösteriyor. Ama ben şahsen University of Alberta'ya gittim çalışanları (akademisyenlerden bahsetmiyorum, özellikle idari kadro yani, öğrenci hizmetleri, uluslararası ofis vs) bence gerizekalı kaynıyor. Hiç bir pratik zeka veya ne bileyim adamlarda hiç bir numara yok. Benim Türkiye'deki üniversitem olan Özyeğin Üniversitesi'nde idari işlerde çalışan muadil kişilerin alayı Boğaziçi, ODTÜ mezunu. U of A'dekiler 2 yıllık okullardan mezun. Bu belki çok da önemli değil. Hadi bunu da geçtik.. Gelelim gelecek hedeflerine.. Türk öğrencilerle konuştum mesela U of A'de fln okuyan. Adama soruyorum hani napıcaksın mezun olunca fln diye, "Türkiye'ye gelip Turkcell'de iş bulmak çalışmak fln istiyorum, en büyük hayalim Turkcell bünyesinde olmak" diyo. E ben zaten Turkcell'in CEO'su Sayın Süreyya Ciliv ile Özyeğin Üniversitesi'nde her hafta görüşme, konuşma ve bire bir mailleşme şansı yakalıyorum? Eee noldu şimdi? U of A dünya sıralamasında 50. Özyeğin Üni 3 sene önce açıldı ve sıralamada yok.. Ama ordaki adamın hayaline ben daha yakınım, hatta elde etmişim bile.. Turkcell'le ortak yürütülen projelerde çalışabiliyor ve kariyer şansı yakalayabiliyoruz? Bu nolucak? Neye göre ve kime göre dünya 50'ncisi bu kurum? Hocalarının yazdığı makale sayısına göre mi? Fakülte sayısına göre mi? Veya kuruluş yılına göre mi? Tamamen göreceli bir kavram. Bence bana şu an istediğim tüm imkanları sunan üniversite çoğu insanın adını bile duymadığı 3 yıllık mazisi olan Özyeğin Üniversitesi'dir ve dünyada şu an benim için ondan daha bir kurum yoktur!! Bunu da geçtik.. Edmonton için konuşuyorum özellikle hayat inanılmaz renksiz İstanbul'a göre.. Yani "Ya kardeşim canım da çok sıkıldı şöööööyle bi çıkiim Bebek'e doğru uzaniyim bakiyim Boğaz havası aliyim, Abbas'tan bi waffle kapiyim, sonra Sarıyer'de bi nargile çakar dönerim" diyemiyosun, tabii ki diyemezsin ama bu mekanları hazzı verebilecek başka bir yer yok ki canına yandığımın şehrinde.. Gidebileceğin en kral yer Whyte Avenue, o da bizim Bağdat Caddesi'yle kıyaslandığında hiiiiçbişeyy!!! Hadi bunları da geçtik.. Gelelim iklime.. Şu an İstanbul'da hava serin denebilir 12C. Edmonton'da 4C, Toronto'da 5C!!! Bizim havamız Edmonton veya Toronto'ya göre kadayıf gibi yaa... (Not: Saat farkından ötürü aynı andaki sıcaklıkları değil günün yerel saatlere göre olan hava durumunu baz aldım) Yani diyeceğim o ki, Kanada'ya uzaktan bakınca bazı negatif yanları pek görünmüyor. Daha ziyade insanların kafasında "WWWWWOOOOOOWWWWW ONE OF THE MOST LIVABLE COUNTRIES OF THE WORRLLLDDD!!!! CANADAAA!!!!! AH ŞU VİZEYİ Bİ ALSAM!!!!!" imajı oluşabiliyor. Ama bence bu son derece yanlış bir tutum, Kanada'nın negatif yanlarını gidip görmeden anlamak imkansız. Dolayısıyla gidecek olanlar veya gitmeyi düşünenler bu bahsettiklerimi dikkate alırlarsa olumlu olabilir diye düşünüyorum.

E şimdi bu kadar saydık sövdük, "Hiç mi iyi yanını görmedin?" diyebilirsiniz =) Gördüm.. Tabii ki gördüm.. Neler gördüm?

Bi kere sen kim olursan ol insansın abi.. Türk, Kürt, Arap, Hintli, Çinli, Ganalı, Mozanbikli.. Hiiiiiiiiç farketmez. "SEN İNSANSIN" Bunu hayatın her alanında hissedebiliyosun. Türkiye'de genellikle Afrika ülkelerinden veya Türkmenistan'dan fln gelen göçmenler hep ezilir. Mesela bizim mahallede (İstanbul'da) bi lokanta var. Bi çocukcağız var orda garson Türkmenistanlı. Çalışma izni yok zar zor çalışıyo fln, ya çocuğa hayvan muamelesi yapıyolar yaa!! Şaka gibi.. Tek suçu garson ve özellikle Türkmenistanlı olması. Bazen konuşmalar duyuyorum "İpini koparan İstanbul'da be kardeşim.. Toplayıp bunları doğru yolliican nerden geldilerse" fln diye. Belki bize bu yorum normal gelebilir ama kendinizi bi an o garsonun yerine koyarsanız nasıl ırkçı bi tutumla karşı karşıya olduğunu anlayabilirsiniz. Bizim insanımız kendinden başkasını pek sevmez malum "Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur" Ben Kanada'da bir restoranda 4 gün çalıştım ve sonra ayrıldım Tükiye'ye döndüm. Ben orada çalışırken bir Allah'ın kulu ben orda soğan fln doğruyorum diye ezmez mi yaa?? ya da ne biliim hani Türküm en nihayetinde şöyle göz ucuyla bi bak küçümse fln? Hayatta!!! Asla ve asla kimse ne ezmeye çalıştı ne bişey. Her sabah sordular "Nasılsın? Alışıyo musun yavaş yavaş? Bak yardıma ihtiyacın olursa veya bilmediğin bişey olursa çekinme söyle yardımcı olalım" fln diye. Bi de Türkiye'de işe yeni alınan eleman pek sevilmez genelde. Ayağı kaydırılmaya çalışılır fln.. Ben daha işe başlamadan savunmamı hazırlamıştım =) hani ezmeye kalkarlarsa ne diyebilirler? Öyle derlerse ben ne der de kapak yaparım? Nasıl bi savunma geliştireyim? Türküm diye ezerlerse Osmanlı'dan girip de mi sustursam, yoksa onların ülkesi neyse onun zayıf bi noktasından mı girsem? fln diye. İşe başladığımda inanamadım. Ben bakıyorum hani acaba kim bana takacak da üzerime oyniicak fln diye. Ya kimsede tık yok.. Ne yeni geldi ezelim mantığı, ne "Aaaa bu Türk yaa... Lan bunu geldiği yere göndericen anasını satim" mantığı hiç hiç hiç hiç hiç hiçbişey. Hintlisi, Kanadalısı osu busu hepsi gayet yardımsever gayet olumlu davrandılar. Vallahi şaşırdım kaldım. Harbiden helal olsun!!! Bu açıdan orada 4 günde edindiğim tecrübe paha biçilemez. Bunun dışında trafik olayına gelelim mesela. Ya Edmonton'a ilk gittim. 3 şeritli yol ama otoban değil. Bildiğin cadde böyle trafik ışı fln yok. Kaldırımdan indim karşıya geçicem (alışmışım Türkiye'de arabaların takip mesafesi en uzun olanı kestirip onun önüne fırlayarak o bana çarpmadan geçmeye çalışıcam) Daha bismillah ayağımı yola atmadan 3 şerit birden durdu. Önce bana durduklarını düşünemedim tabii.. Sonra baktım ki hepsi bana bakıyo, gülümser suratlarla geç geç diyolar. Ya bi utandım bi utandım =D=D neyse hızlı hızlı geçtim karşıya teşekkür ettim =) yayalara inanılmaz saygılılar. Bizim burda adam yol vermediği gibi bi de önüne geçsen öyle küfür ediyo. Tafiği geçtikten sonra gelelim doğal ortamına. Ya ben Kanada'da 5 şehir gezdim 5'inin de ayrı ayrı doğal güzellikleri vardı. Havası çok temiz bi kere.. Bunun dışında sıklıkla geniş parklar ve golf sahaları bulabilirsiniz. Bu açıdan mükemmel bi ülke Kanada. Ben de astım başlangıcı ilaç kullanıodum bayadır Kanada'ya gittim 1 hafta sonra öksürükten eser kalmadı o derece.. İstanbul'un havası pistir tabi..

Ben çok yoruldum müsadenizle başka bi zaman devam edicem =)) Şimdilik bu kadar ve son olarak şunu eklemek istiyorum. Tabii ki tercih bireylerindir ama bence Türkiye'de işiniz gücünüz varsa, standartlara yakın, standart veya standart üstü yaşıyorsanız hiiiiç bulaşmayın göçmenliğe fln. Son derece gereksiz.. Bizim ülkemiz gibisi yok. Ama gezmeye gidilebilir tavsiye ederim =)) özellikle gezilecek yerleri de bi ara yazacağım. Görüşmek üzere..

Saygılar..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Doruk
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Baris, cok guzel ozetlemissin.. Yazdiklarina katiliyorum. Ancak, universite ve ordaki arkadaslarinin hayalleriyle ilgili bir iki bisey de ben eklemek isterim. Birincisi ben Turkiye'de, ulkenin en iyi bankalarinin birinde cok iyi pozisyonda, cok iyi bir maasla calismaktaydim. Ancak hicbir skeilde mutlu degildim. Ne isimde ne ulkede ne de istanbul'da . Simdi burda kendime yeni kariyer olani yapiyorum. Universitedeki arkadaslarinin Turkcell'de calismak gibi bir hedefleri varsa bu kimseyi baglamaz bosver sen onlari. Benim bildigim Turkiye'de uni. meslek okullari gibi aslinda bilim adami yetistirmesi gereken uni'ler reel piyasaya ara eleman yetistiren kurumlar halini aldi. Burdaki uni. arastirma firsatim olmadi henuz ancak bir sure sonra bende o yola girip akademisyen olmayi planliyorum. Bu ulke sana 40 yasini gectikten sonra da yeni kariyer cizmen icin firsat veriyor. Istedigini istedigin zaman yapabilirsin. Burda encok hosuma giden kutuphaneye gittiginde agzina kadar dolu olmasi ve 70 yasindaki insanlarinda orada bir takim arastirmalar yaptigini gorebiliyorsun hemde hergun ayni masada, parsellemis gibi.. Ozellikle senden benim beklentilerim cok buyuk. Basindan beri takip ettigim goc surecin ve butun yorumlarina baktigimda senin henuz yolunda basinda bir olarak aslinda diger arkadaslarina gore uzuuuun yollar kattettigini gormemek icin kor olmak lazim. Sen baskalarinin hedeflerini bosver kendi hedeflerine bak. Cok basarili olacagina eminim. Bu arada hastane olayina kesinlikle katiliyorum. Burda hastalanmamak icin kendime olmadigi kadar iyi bakiyorum. Gercekten allah herkesi kazadan beladan korusun. Istanbul'da birak ozel hastaneyi devlet hastanesi bile super bunlarin yaninda. en azindan acile gittiginde hemen bir doktor ziplar gelir. Ama istanbul'da kime guvenecegini bilemezsin. Bende hep ozel hastanelere gittigimden ordaki doktorlarda ilac satmak icin deneme tahtasi yaparlar hastayi.. Edmonton'i bilemiyorum ama Toronto icin ben ayni seyleri soyleyemiycem. Hic sikilmadim burda. her zaman yapacak biseyler buluyosun. Bisiklet kullan, skate yap, kosu yap, cie skating, skiing ne istersen. Ha tabi bazen insanlar hayatlarini degistirmek icin herseyi yapar, bazilari 40 yil ayni iste calisir. Degil ulke, isyerini degistirmezler, degistiremezler. Trafik olayina gelince, bana da ilk geldigim zaman belediye otobusu yol verdi karsiya geceyim diye, ama asla deli miyim :) gecer miyim tabi inatla gecmedim karsiya, sonra adam ona yol verdim diye tesekkur edip basti gitti :), sok olup 2-3 dkika kendime gelemedim. :)
ResimResim
amigo
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen amigo »

baris_antalya
arkadasin yazdiklarinin altina imzami atarim,gercekci yazmis onun gordugunu bende gordum ve simdi Turkiye'de yasiyorum.
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen joseba »

birkac sene sonra buraya yazacagim, okuyorum, hak veriyorum, vermiyorum, bunlari da artik zaman gostericek, 1yildan fazla oldu geleli 6 ayi amerikada gecirdim yine..fakat net fikirler olusmaya basladi aklimda. seviyorum bu siteyi oldukca gercekci.. umarim site hayatina devam eder uzun sure.. bu arada arkadaslar sadece genel bir gozlem, bu forumu okudugunuzda genel olarak kanada ya gittiginizde egitim kalitesi yuksek insanlar ve gocmenlerle karsilasacaginizi umuyorsunuz fakat burda benim tanistigim turklerin indianlarin ve bircok diger milletten insanlarin tamami refugee konumunda. simdi diyceksiniz ki haydaaaa refugee yse nolmus. bunu kucumsedigimi sanmayin ama kendi degerimin de farkinda olmazsam da afedersiniz bunun adi salakliktir. sonucta okul is emek verdik yillar yili, bunlari hice saymak kendimize ve bu tip insanlara saygisizliktir (nokta) .
tanidigim bu refugee gocmenlerin icinde egitimlisi de var fakat 10kisiden ikisi, maksimum ucu... onlar da fsw ye kriteri afedersiniz bi tarafini yirtsa tutmaz.. buraya fsw vs seklinde kalifiye olarak geliyoruz ya, herkesin de bu sekilde geldigini saniyoruz.. kazin ayagi oyle degil. benim tanidigim turklerin %50si sifir.. egitimsiz.. amele, orda burda dikis tutturamamis tipler de mevcut. kendini gelistirme veya adaptasyon? hayir anca memlekete kufrediyor basit islerde gecinirim azicik asim agrisiz basim diyor. ingilizce desen tatil yerlerindeki tarzanca konusan garsonlar gibi.
sadece bunu soylemek istedim... dedigim gibi, yanlis anlasilmasin, bu insanlarin icinde egitimli ya da buraya geldikten sonra kendini gelistirmis potansiyeli bizden yuksek daha ahlakli insanlar da vardir buna da eminim, bazilarinin gocmenlik macerasi fsw lerden cok daha basarili olabilir bu insanlar da en kral kalifiye gocmenden ondedir gozumde fakat uzun lafin kisasi ben cok sasirdim. saygilar
Nationalism is an infantile disease. It is the measles of mankind.
Albert Einstein
diemperdidi
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen diemperdidi »

sevgili baris_antalya,
demissin ya "turkiye'de standart'a yakin veya standart ustu bir hayatiniz varsa kanada'yi dusunmeyin... " diye,

istanbul uni. isletme mezunu olarak efes pilsen, fritolay ve son olarak unilever'de calistim. standart ustu paralar kazandim ve kanada'ya gidebilmek icin bunlardan vazgectim.
haftada 6 gun, gunde min. 12 saat mesai harcadiktan ve sinir stresten turlu hastalik gecirdikten sonra yemisim o standartlari. "turkiye'de standart ustu adam olacagima gider kanada'da standart adam olur, huzurlu, sessiz, sakin yasarim" dedim.

hani o "kim olursan ol insansin" diyorsun ya, onu yasamak herseye bedel. istanbul'da sokakta dolanirken gordugum insanlarin %80'inden ya korkuyor ya da tiksiniyorsam, esim, annem tek basina sokaktayken aklim onlarda kaliyorsa, polis gordugumde korkudan yolumu degistiriyorsam sadece "insan" gibi yasamak icin bile ulke degistirmeye deger.

ortakoy, bebek, cadde, moda, vs hepsi ozlenir belki evet ama bebek'e cikana kadar turlu itiyle kopuguyla trafikte 3 saat bogusuyorsam batsin oyle bebek be hocam! mekanlari guzellestiren icindeki insanlar ve maalesef turkiye'de her sene insan kalitesi kotuye gidiyor.

al bugunun gazetelerinden bir haber:
http://www.haberturk.com/yasam/haber/69 ... ma-gercek-

allah'in her gunu sacma sapan 3. sayfa haberleri okumaktan biktik bu ulkede...
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Merhabalar,
Bu konuya net bir cümle ile açıklık getirmek istiyorum; Kanada'ya yada herhangi bir ülkeye göç kararı alacak kişi yada ailenin mutlaka kararını şu iki agırlık bazda alması göç edilen ülkedeki olan zorluklar, olumsuzluklar yada benzeri konuların hepsini geride bırakacaktır şöyleki;
Ben yada ailem yaşadığım-dogdugum-buyudugum ülkeden ; Insan ve insan olarak değerlendirilme yüzünden göç kararı aldıysam yada evladım cocuklarım için ve onların eğitim - yaşam gelecekleri için bu kararı aldı isem. Geldiğim yada gelecek olacagım ülkedeki yüzeysel sorunlar yada olumsuzluklar etki yapmayacaktır. Çünkü bunların çok çok fazlasını zaten yaşamış olduğum ülkede görmüş, tecrübe etmiş ve hazırlıklıyımdır.

Fakat eğer şunu yaparsam, hayaller-umutlar-istekler üzerine bir göç kararı almış isem, bu sefer işte hayal ve düş kırıklıgı ile '' Gelen, gideni aratır'' mantıgı ile hüsrana ugrayabilirim. Çok daha evvel sizlere Kanada için ''Kanada çok çok güzel bir ülke ama cennet değil'' demiştim. Bu yüzden göç kararınızın nedeni sizin için yeterli olacaktır olası olumsuzlukların karşısında gögüs gerilmesine. İki ülke arasında net bir sosyal yaşam farkını size paylaşabilirim Türkiye'de maaşlı bir işle çalışarak bir eve ve bir araba ve cocuklarınızın eğitim masrafları dahil bir yaşama sanırım 10 - 25 sene içinde sahip olabilirsiniz. Bu ülkede ise buna 5 yıl içinde sahip olmanız mümkündür sadece maaslarınızla.

H.sonu 2000 Km kara yolculugumdan size yasadıgım bir anımı paylaşayım; Insan olmak ve Vatandas - Devlet arası ilişki konusunda....
Kelowna (BC) - Regina (SK) arası arac ile dönüş yolculugundayız eşim ve ben... hava malum kış burada yollar karlı, buzlu, vs.vs.... Ulkenin ünlü Rocky Mountain's eteklerinde bir yolculuk yapmalısınız yani kısaca 3 koca eyaleti baştan başa bir cizgi halinde gececeksiniz. Yola Kanadalı kayınvalidemin hazırladıgı yolluklarımız (Turk usulu domates peynır sandvıcler / Termosta Turk cayı ve Kahve) Cd'de TIESTO ile basladık. Hersey ilk 350 km süperdi ... sonra komple fosforlu uyarı renklerle uniforma giyinmiş elinde Hz. Musa asasına benzer bir tarafında STOP bir tarafında SLOW yazan bir tabela tutan 40-45 yaslarında bir bayan!! evet evet highway -(Ana karayolu) bir bayan görevli hava -9 derece ve bizi durdurdu..6 km ötede yola çığ düştügünü ve yolun 10 ile 16 saat kapalı olacagını bize bildirdi. Tabi biz şoktayız ne yaparız geri dönsek olmayacak yakında otelde kalma şansımız var ancak... Görevliye hiç baska bir alternatif olup olmadıgını sordugumda bize ''çokmu gerekli şuan gecip gitmeniz''diye sordu. Evet cevabı ilede o zaman neden Kanada cevabını anında anlıyorsunuz....Bayan elindeki telsizle bir ustu ile temasa gectı '' Yanında bir aile oldugunu ancak ailenin mutlaka suan yolculuklarına devam etmelerı gerektıgını nasıl bir yol yada cozum bulabıleceklerını''sordu. İlgili kişi inanın teslizde üşenmeden 15 dakika acık acık tariflerle bize cozum yarattı devletın ucretsız!!! olarak arada nehırlerde ve göllerde halkı ve vatandası için sagladıgı Ferry - arabalı vapurlara yonlendırerek koca dag tarafını ferıbotla gecıp bu buhrandan biraz yolumuzu uzatsakda kurtulma ve devam etme yolunu bizlere sundular...Mecburiyeti varmıydı ? Hayır telsizdekinin mecburiyeti varmıydı ? Hayır ....... Çok rahat bir şekilde '' YOL KAPALI HEMSERIM DIYORUZ YAAA...'' cevabını verebilirdi:):)
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
hazor
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen hazor »

Güzelmiş :)
Zafer.ru
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Zafer.ru »

Arkadaşlar,
Bu elbette basit ve sıradan bir konu değil.Bildiğin ülke terkedip göçden bahsediyoruz.Ben 4 yıl azerbaycanda ve 2 yıldır da rusyada yaşadım,yaşıyorum.Fakat size şunu açık ve net bir şekilde söyleyebilirimki herşey biz insanların elinde.Başarılı ve mutlu olmak için uğraşıyorsak bu kaçınılmaz.Fakat herşeye olumsuz yönünden bakarsak bu da kaçınılmaz.Ama şu var ki ülke değiştirip yeni bir başlangıç yapmak, dünyaya bakış açınızı ve farklı pencerelerden görüşleriniz, geleceğiniz için inanılmaz bir değişim ve farklılık oluşturduğunu net bir dille ifade edebilirim.Bu belki klişelenmiş bir sözdür ama hakikaten doğru samimi söylüyorum. Türkiye elbette cennet ve hiçbir şeye değişilmez.Ben bile fırsat ve iznim oldukça o istanbulun tadını hiçbirşeyde alamıyorum bu doğru. Fakat ömrünüzün sonuna kadar böyle güllük gülistanlık boğazın dibinde yemeklerin içinde yaşamayacaksınız.İnsanın kendisini aşması ve herzaman yeniliklere açık olması ki Kanada gibi bir ülkeden bahsediyoruz bu insanın hayatındaki belki de en iyi tecrübe ve yaşam olacağına ben inanıyorum.Bizim galiba Türk soyumuz olarak genel bir erken bıkma ve sıkılma ve de en ufak birşeyde rest çekme çekip gitme huylarımız var. 9 yıllık iş ve yaşam tecrübesine göre değerlendiriyorum tabiki bunu. Ve inanıyorumki Kanada Türkiyeden yaşam açısından daha yaşanabilir bir ülke.
sevsefa
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen sevsefa »

merhaba,site yönetici arkadasım merhabalar burada yorum yapan arkadaslarım;
yorumları tektek okuyorum.sunu belırtmek ısterımkı ukalalık yapma gıbı luksum yok affınıza sıgınıyorum.turkıyenın en buyuk özel şirktınde 1500 tl maasla calısıyorum.550 tl ev kırası 250 tl elektrık su dogalgaz lanet olsun her ay 100 tl saglık gıderınız sozde devlet saglıkta atılım yapmıs b.. yapmış 500 tl mutfak masrafınız(ek olarakta yenı dogmus cocugumuz için) şimdi ben burada cocuguma nasıl bır gelecek hazırlayabılırımkı aıleme nasıl bır gelecek sunabılırımkı 12 saat calıs stres sıkıntı nasıl yasam mucadelsı verebılırımkı vs vs vs kısacası arastırdıgım kadarı ıle kanada da egıtım de saglık da ınsana degerde sayılı ulkelerden bırı benım ıcın ınsan oncelıgı olandır.ben onun ıcın sonucu ne olursa olsun.aılemı kanadaya goturmek ve onlara daha ıyı yasam standartlarını saglamak ıcın tek tercıhım KANADA dır.insaalh olur ama dogru durust nasıl yaparım nasıl gıderım arastırıyorum bulamıyorum ama bu ıteyı buldum bakalım kısmet ınsaalh gıdebılırım aılemle.sızlere cok tesekkur ederım bılgılendırdıgınız için.
saygılarım
Cosmos
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Re: ANKET: KANADA'DA YAŞAMAK VE ÇALIŞMAK İÇİN TÜRKİYE'Yİ TERK ETMEK

Okunmamış mesaj gönderen Cosmos »

Herkese merhaba.
Konuyu mevcut Türkiye şartları içerisinde, kendi izlenim ve yorumumla tekrar canlandırayım istiyorum.
Arkadaşlar, adım Erdem.Yurtdışı deneyimi olmayan ama bunun şartlarını tamamlamayıp, kendine Kanada şansı yaratmaya çalışan bir kardeşiniz olarak,bir kaç kelam etmek isterim.
Türkiye malumunuz çok ciddi bir yozlaşma ve kaos sürecinde. Son olarak yaşadığımız hain darbe teşebbüsü bunun en belirgin komplikasyonu oldu. Ve büyük bir kısmıyla şans diye bileceğimiz etkenler ile direkten döndük. Fakat; devam etmekte olan gelişmeler malesef bu ve benzeri tehditlerin devam edeceği yönünde bende bir izlenim oluşturdu.Giderek laik, sosyal bir hukuk devleti olmaktan çıkıp, ortadoğu ülkesine benzemeye başladık.
Bu gidişatın iyiye dönüşü benim düşünceme göre olmayacak. Çünkü; toplumun içinde bulunduğu cehalet ve gaflet durumunu değiştirecek yada en azından dizginleyecek eğitim, hukuk ve ekonomik değerlerimizi büyük ölçüde yitirdik. Toplumsal kutuplaşmalar tavan yaptı. Liderlerimizden ise bu durumu tersine çevirecek en ufak bir samimiyet malesef göremiyorum. Şuan inanın maddi hiç bir sıkıntım yok. Çok ama çok iyi bir konumda ve maaş ile çalışıyorum. Fakat maddiyatın dışında manevi ve dugusal olarak çökmüş durumdayım. Yeni evliyim. Henüz çocuk sahibi değilim. Peki ya olduğumda?
Kendime şu soruyusoruyorum:
Ne istiyorum?
Cevap: Huzur ve insani değerler.
Giyiminden dolayı tekmelenmeyen bayanların, etnik kimliğinden yada inancından dolayı aşağılanmayan insanların, çocukların tecavüze uğramadığı, hayvanların ve doğanın korunduğu, hukukun üstünlüğünün olduğu, bilimin rehber edinildiği bir ülkede yaşamak istiyorum.
Para öyle yada böyle kazanılır. Kimse açlıktan ölmez.
Fakat inanın ülke bu haldeyken insan hergün ölüyor.
Şuan süratle donanımsal eksiklerimi tamamlıyorum. Ve ilk fırsatta Kanada'ya yerleşeceğim. Dönmek mi? Bir M.K. Atatürk daha çıkarsa neden olmasın.
mutsuz
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen mutsuz »

Saygıdeğer kaderdaşlarım,
Evet bu ülkede yaşayıp hangi etnik gruptan olursa olsun hangi inanışa gönül veriyorsa kim olursan ol bu ülkede aynı şeyleri yaşıyoruz. Ben Türkiye'de yaşayan 9 yaşında bir kız babasıyım ve mutlu bir ailemiz vardı. Ta ki o hala unutmak isteyip beynimden silemediğim darbe gününe kadar. Evimiz meclise 2-3 km yakınlarında o gün yaşadıklarımızı ölümümüzün son gününe kadar unutamayacağımızı biliyorum. Bomba, silah sesleri ve galyana gelmiş halkın evdekileri dışardan çıkarmak için "Allahsız kitapsız" diye yaftaladığı dışarıda devamlı "sela" seslerinin ardı arkasına kesilmeyen o gün. Kızımın bana sarılıp "baba artık ben bu yerde yaşamak istemiyorum ne olur kurtar" demesini hala kulaklarımda yankılanıyor. O gün yaşadığım çaresizlik köşeye sıkışmışlığı hayatımın hiçbir evresinde yaşamadım.
Yazılan tüm yazıları okudum, ben bu güzel vatanımda türkülerini dinlediğimde memleketimi doğduğum yerleri, çayını içtiğimde komşu sohbetlerini, akrabalarımı, arkadaşlarımla oynadığımız okey-kağıt oyunlarını hiçbirini belki gitmek istediğim ülkede yaşamayacağım. Ama ailemin huzurlu insan gibi, ötekileştirilmediği bir yerde yaşamaya değiştirir miyim? Hiç düşünmeden "evet". Ben Türkiye'de Mali Müşavirlik yapıyorum maddi durumumuz iyi fakat manevi durumumuzu sorarsan hala kendimize gelemedik ve hala mutsuzuz niye mi ülkemizde yaşanan belirsizlikler, sınırımızdaki savaş, başkanlık vs.vs. bunların hepsi bana gelecek için hiç umut vermiyor.
Planım şu; iyi olmayan yabancı dilimi kurslarla birebir derslerle ailemle birlikte iyileştirmek ve göçmenlik için başvuru yapmak. Sadece Kanada değil diğer yabancı ülkeler (Huzurlu yaşayabileceğimiz) için de şansımı deneyeceğim elimden gelen tüm yasal imkanları zorlayacağım. Bir arkadaşım demiş geri gelmek için M.Kemal ATATÜRK gibi biri olursa geri gelirim evet aynı şeyleri düşünüyorum canımı bile feda etmeye hazırım. Ama şu an ki liderler için koltuğunu sağlamlaştırmak için değil canımı tırnağımın ucunu bile feda etmem. Saygılar.... Herşey gönlünüzce olsun...
Slymn16
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Slymn16 »

Herkese merhaba;
Sitede yeniyim, hala siteyi tanıma aşamasındayım, sadece bilgi alma konusunda değil aynı zamanda duygu ve görüş paylaşma konusunda çok başarılı buldum, herkese özellikle yönetici arkadaşlara teşekkürü borç bilirim.
Yukarıdaki bütün mesajları okudum, zorluk olarak diğer arkadaşların vurguladığı konular benim için tolere edilebilir durumlar, tabii herkesin durumu, tercihi farklı olacaktır. Oturup herkesin kâr-zarar hesabı yapması en mantıklısı. Hal böyle olunca benim kâr tablom zarardan çok daha ağır basmakta. Tabii yıl 2018 ve kabul şartları oldukça zor araştırdığım kadarıyla hele ki ömründe hiç CV yazmak zorunda kalmamış benim gibi (memur olma hasebiyle) biri için Kanada sadece vize alma aşaması değil sonrası için de zorluk içeriyor. Ama hedef belirlendi yola devam.
Bir başka merak ettiğim konu da Cosmos ve Mutsuz isimli arkadaşların son durumları nedir? Hala site ile iletişimleri varsa bizi haberdar ederlerse seviniriz. Inşallah hedeflerine ulaşmışlardır.
Herkese iyi günler dilerim.

“BİZ VE KANADA - KANADA VE KANADA GÖÇMENLİK HAKKINDA ANKET” sayfasına dön