KANADA GÖÇMENLİK HAKKI ALINDIKTAN SONRA YAPILACAKLAR

Kanada'da göçmenlik, sürekli oturum izni almak, Kanada'da uzun süreli kalmak, Kanada PR kart, Kanada SIN kart, Kanada'da Ehliyet, Kanada'da Health Card
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Sayın Üyelerimiz, dostlarımız, arkadaşlarımız.
19 Ocak 2011 tarihinden itibaren Permanent Resident - PR kart teslimatları; başvuru sahiplerinin sabit ikamet adresi belirtmesini takiben 25 iş günü olarak belirlenmiştir.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen nekropsi »

Sayın Excellans,

Guzel haber gercekten, ınsallah yaz aylarında da bu sureler bu gıbı olurda donmeden once PR Kartımızı alabılırız. Bende sabredemedım artık ve ucak bıletımı aldım (13 hazıran-16 temmuz 733 Dolar). Bılet fıyatları artmaya baslamıstı hergun 10-10 ısyerı ıle de tarıhler ıcın anlastık artık bı aksılık cıkmaz ıse bu tarıhte gırısımızı yaparız. Saygılar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Nekropsi merhaba,
Bunlar güzel haberler ve uğraşlar aslında sizin gibi dosyasını zorluklardan bu hale getirenler için.. O yüzden şuan keyifli zamanlar fiyat ise gayet mantıklı ve yerinde..
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ilkerb »

sayın nekropsi,
biletleriniz hayırlı olsun. çok güzel bir zamana bilet almışsınız. umarım pr kartlarınız da bu süre zarfında elinize ulaşır.
tekrar hayırlı olmasını dilerim.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Sayin Excellans ve Ilkerb,

Tessekkur ederim dilekleriniz icin. Dediginiz gibi Sayin Excellans bundan sonra isin keyfini surme zamani, guzel bir tatil planliyorum yaz icin simdiden plan yapmaya basladim bile. Dolu dolu bir tatil olacagini dusunuyorum. Insallah donmeden de PR kartimi alir donersek super olacak.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

Okunmamış mesaj gönderen akita »

Sn Nekropsi,

Hayırlı olsun ve herşey gönlünüzce olsun inşallah.
Güzel bir tatil ile birlikte tüm resmi işlemlerinizi de halledersiniz umuyorum.

Selamlar
ResimResim
Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Tesekkurler Sayin Akita, umarim sizlerinde yasantiniz istediginiz gibi geciyordur, islerinizde ve yasantinizda basarilar dilerim.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Sayın Excellans merhaba,
Travel Document için başvuru hazırlayacağım ama, gerekli evraklar listesinde Statutory Declaration of Common-law Union (IMM5409) diye bir formdan bahsetmiş.
bunu da benim doldurmam gerekiyor mu?

diğer sorum: kargo ile başvurumu göndermeyi düşünüyorum. original record of landing in fotokopisini istemişler. benimki pasaportun içindeki bir sayfaya zımbalı şekilde ve ayrıca, girişteki officer in yazdıklarının hemen hiçbiri okunmuyor zaten karbon copy olduğundan yazılar. hele fotokopide hiç çıkmaz. sence ne yapmam gerekiyor? bu orijinal belge bende mi kalmalı?

teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

excellans,
başka bir sorum da, başvuru formundaki 16. madde olan
16. Absence while accompanying a Canadian citizen or a permanent resident outside Canada
Have you accompanied a Canadian citizen or permanent resident while outside Canada
buna no mu demeliyim ?

18. Humanitarian and Compassionate Grounds maddesi var, altına da büyük bir kutu koymuşlar açıklama için , bunu da boş mı bırakacağım

9. The number on your record of landing diye belirttiği numara hangisi? sol üstte file number olan B.. li numara var, bir de sağ üstte client id ile doc no var.

teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb merhaba,
Oncelikle sıra ile gider isek;
- IMM 5409 formunu doldurmuyorsunuz
- Orjinal COPR ne olursa olsun mutlaka sizde kalmalı iyi bir fotokopi cözünürlüğü ile en iyi sekilde olabildiği şekilde siz çekiniz ekleyiniz. orjinal sakın göndermeyiniz!
- 9- Buraya yazacağınız numara yine COPR belgenizde Confirmation of Permanent Resident Başlığının devamında bulunan Document no: yazan kısımdır
- 16- Bu dışarıda bulunduğunuz sürede yanınızda sizinle bulunan Kanada vatandaşı yada Permanent Resident olan var ise dolduracağınız kısım(Eşiniz)
- 18- Siz bu soruyu cevaplamayacaksınız. Bu soru hakkını kaybetmişler için doldurulacak kısımdır.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans yazdı:Sayın Ilkerb merhaba,
Oncelikle sıra ile gider isek;
- IMM 5409 formunu doldurmuyorsunuz
- Orjinal COPR ne olursa olsun mutlaka sizde kalmalı iyi bir fotokopi cözünürlüğü ile en iyi sekilde olabildiği şekilde siz çekiniz ekleyiniz. orjinal sakın göndermeyiniz!
- 9- Buraya yazacağınız numara yine COPR belgenizde Confirmation of Permanent Resident Başlığının devamında bulunan Document no: yazan kısımdır
- 16- Bu dışarıda bulunduğunuz sürede yanınızda sizinle bulunan Kanada vatandaşı yada Permanent Resident olan var ise dolduracağınız kısım(Eşiniz)
- 18- Siz bu soruyu cevaplamayacaksınız. Bu soru hakkını kaybetmişler için doldurulacak kısımdır.
merhaba excellans,

COPR ile ilgili, evet orijinalini yollamayacağım ama pasaportumu yollayacağımdan dolayı copr belgem zımbalı olduğundan onu pasaporttan ayırmam gerekecek o zaman değil mi?

16. maddeye takıldım biraz. kanada dışına çıkıldığında, evet eşim de benimle beraber çıktım diye spouse olarak işeretleyerek ismini soyadını belirteceğim. hemen altındaki ," if you became a permanent resident less than 5 years ago, list the periods from the time you became a permanent resident" başlığı altında tabloda belirtmemi istiyor. burada, canada dışında olduğum yani döndükten sonraki gün toplamını belirteceğim değil mi? bir de neden spouse u soruyor onu anlamadım? ya da neden child ı da sormuyor? ya da eşim kanada da olsaydı, bu kısmı doldurmayacakmıydım? bu konu benim absence im ile sadece ilgili değil mi?

15. soru 16. soru ve 17. soru da yazılan gün toplamlarını alıyor. örnek : ben 15. ye 15 gün diye belirttim, 16. soruya da dönüşümden itibaren 123 gün geçti diye 123 olarak belirttim, 17 ye de 0 dedim. toplam 138 oldu . doğru mu?

teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb merhaba,
Öncelikle tabiki COPR belgenizi güzelce zarar vermeden zımbasından ayırınız.
Ayrıca diğer sorularınız ise;
16. Soruya No diyerek gececegiz yanlıs bilgilendirme için kusura bakmayın. Cunku toplamda eşiniz içinde size toplanmıs bir süreden sorumlu olmus olacaksınızki bu anlamsız bir durumdur. 16. soruda sorulmak istenen refakatlik ettinizmi anlamındadır aslında.
Toplamda ise dediğiniz gibi 15+16+17= Seklinde yapıyoruz. Bu arada Ilker bey eşinizde kendisine ait formunu dolduracak ve ayrıca yine ufaklıga ait form doldurulacak.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

sayın excellans,
rica ederim. daha göndermedim nasılsa. bu arada eşimin ve bebeğin pr kartları ulaştığından onlar için form doldurmyacağım değil mi, çünkü ben sadece kendim için travel doc alacağım, benimki gelmedi sadece

bu arada 16. soru "absence" ile ilgili dolayısıyla, yine "no" olarak işaretleyerek altındaki tabloya 123 (kanada da bulunmadığım günler - formu doldurduğum tarihe kadarki) olarak işleyeceğim değil mi excellans?

teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb merhaba,
Öncelikle bugün ki yogunluktan dolayı forumda hemen cevap veremedim sorularınıza.. Şimdi ben tabiki Eşinizin ve ufaklığın kartlarını unutmuştum mazur görünüz. Evet sadece siz kendiniz için dolduracaksınız ve yine 16. soruya NO diyerek 15,16,17 toplamları yani (Kanada'dan çıkış yapılmış gün toplamları şeklinde) Grand Total kısmına yazıyoruz. Bu gün toplamlarımız 730 günden az ise ve yine Permanent Resident hakkımız 5 yıldan az kazanılmış ise 18.soruya cevap vermek bizim isteiğim dahilindedir bu yüzden burayıda boş geçiyoruz. Yine aşağıda gerekli deklerasyon kısımlarımızı doldurup imzamızı atıp destek evraklarımızla beraber + basvuru masrafımız ödendisi vs. ile konsolosluga ibraz ediyoruz.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

teşekkürler excellans, travel document ne kadar süreli veriliyor minimum, yani benim mayıs gidiş görünüyor şu anda ama her halukarda nisan başına ayrı bir bilet rezv yaptırdım, müracaatta onu göstereceğim, belki erkene çekme durumum olabilir diye. heralde 10 günlük vermezler değil mi ?
saygılar
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb merhaba,
Normalde aksi belirtilmedikçe takdirde genellikle 1,2,3 ve 6 aylık sürelerle tek girişlik entry vize şeklinde verilmektedir. Buda ibraz edilen bilet üzerinden genelde başvuru sahibine değerlendirilerek verilir. Bu yüzden bir sorun yaşamazsınız.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

excellans,
aslında demek istediğimi daha net söylersem daha iyi olacak sanırım.
benim satınaldığım bilet 9 mayıs tarihli. ama az bir ihtimalle nisan ortasına son anda çekme durumum olabilir. şimdi satın aldığım 9 mayıs biletimi ibraz edersem, ve eğer vizeyi o tarihten itibaren verirlerse, daha erkene çekme ihtimalim kayboluyor. ve tekrardan başvuru yapmak durumunda kalırım.
nasıl yapmamı tavsiye edersin? ben şöyle düşündüm. senin mesajından yola çıkarak, en az 1 aylık vize verdiklerini varsayımı ile, esas biletim 9 mayısta olduğundan ve o tarihi de kapsaması gerektiğinden , 12 nisan ( + -1 gün) tarihine bir balon rezervasyon daha yaptırayım ve onu evraklarım arasında koyayım. çünkü zaten en erken o tarihte gidebilirim. örnek : 4 nisan tarihli bir rezervasyon koyarsam, ve an az 30 günlük veriyolarsa, 4 nisan -4 may arası vermiş olacaklar o da benim işime yaramayacak.
umarım açıklayıcı olmuştur.
seni yordum aynı suallerde dolanarak, kusura bakma lütfen.
saygılar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilker bey merhaba,
Öncelikle çekincenizi anlıyorum fakat bir evvelki cevabımda verdiğim 1,2,... cevabı sizi yanılgıya düşürmesin. Normalde Travel Document başvurunuz sonucu size verilen tek seferlik giriş vizeniz 3 aylıktır. Ama uzatılma koşulu ile 180 gün yani azami 6 aylık süreyi kapsar.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

excellans,
tek çekincem , 30 günlük ten kısa vermezler değil mi? az bir olasılık da olsa yani ?
o zaman 12 nisan rezervasyonu ile başvurumu vereyim ben.
teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilker bey merhaba,
Hayır 30 günlükten az bir süreç gibi bir yapısı zaten belge olarak yoktur.(Aksi belirtilmedikçe-Özel durumlarda afet, deprem vs gibi)
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

teşekkür ederim excellans
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Sayın Excellans merhaba tekrar.
travel document ile igili konsolosluğa evraklarımı salı günü gönderdim, çarşamba sabahı ellerinde oldu, ve inanılmaz bir hızla , perşembe gün içerisinde pasaportum adresime yollanmıştı :P
aynı immigrant tek girişlik vize gibi, pasaportun 1 boş sayfasına, aynı vizeden ancak bu sefer üzerinde "immigrant" değil "permenant resident" yazısı var. ve tabi ki yine tek girişlik. bugun tarihli vize başlangıcı ve tam 6 ay süreli vize basmışlar. sevindirici.. bu arada Travel Document deyince bir döküman bekliyor insan, meğer sadece pasaporta basılan tek girişlik vize en ibaretmiş, başka hiçbir evrak yok. onu da öğrenmiş olduk. aslında adının travel visa olması daha mantıklı geldi bir an..
bunu paylaşmak istedim
bu arada, şimdi bir sonraki aşama olan babamıza turist vizesi alma aşamasına geldik. hatırlarsanız anne ile gidişimizde anne için bir mektup yazıp eşim ve ben de imzalamıştık. hiç sorun çıkmamıştı. ama o mektupta, yerleşme aşamasında annemiz bebeğe yardımcı olacak, vs..vs.. gibi yazı vermiştik. ve gittik döndük. şimdi baba için nasıl bir yazı yazmamızı tavsiye edersin excellans? sonuçta bu gelişlerinde en az 1 sene gibi bir süre bizimle kalmalarını planlıyoruz
ilginie teşekkür ederim.
saygılarımla
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb merhaba,
Öncelikle bu işi hallettiniz en azından rahatladınız hayırlı olsun (pasaportunuza basılı olan evragıda döküman olarak sayabilirsiniz:)) . Babanız içinde yine aynen annenizde olduğu gibi destek yazısı yazarak TRV başvurusu yapınız yine babanıza ait Türkiye'deki sabitlik belgelerinide ekleyerek başvurunuz. Merak etmeyiniz herhangi bir sorun çıkmayacaktır davet yazınızda babanızın yabancı dil bilmediğini sizlerin burada oluşu itibari ile beraber refakatle yardımcı olarak ziyaretinde yardımcı olacağınızı ve Kanada'da yerleştiğiniz şehri gezdirmek istediğinizi vs vs gibi bir mektup ile başvurunuzu yapabilirsiniz.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

excellans, teşekkür ederim.
bu mektubu türkçe de yazsam olur değil mi, aynı annedeki gibi.
bir de, babaya da anneye de tek yön bilet aldık excellans. bunu göstermemiz sanırım iyi olmaz değil mi? adına ayrı bir rezervasyon (gidiş dönüşlü) mu koyalım ne dersin?
son soru; haziran ayında gelecekler, şimdiden başvurmamızın bir sakıncası olurmu?
tşk.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb merhaba,
Tabiki gidiş-dönüş rezervasyon koymanız daha mantıklı ve dogrusu olacaktır. Ayrıca neden tek yön bilet aldınızki daha pahalıya gelecektir çift yön bilet alıp geri dönmeyip biletini kullanmasanız bile daha hesaplı olacaktır.(Tabiki aldığınız tek yönlü bilet kampanyalı bilet puanlardan vesaire kazanılmış bir bilet vs değil ise )
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

açıkçası puanlarla uyguna aldık o yüzden excellans. bundan sonrasında da oradan geliş-gidişli almak planımız var - ki türkiye ye gelsinler, dönsünler..
peki şimdiden başvurmamızın bir sakıncası olur mu excellans? bir de gidiş ile dönüş biletleri arasında 6 ay gibi bir süre koyup o şekilde beyan edeyim diyorum ne dersiniz? uzun mu olur?
teşekkürler
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilker bey merhaba,
Hayır, tabiki gayet mantıklı sonuçta yaza dogru bir gidiş o yüzden süre gayet dogru. (Mektup Türkçe olabilir)
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

sayın excellans,
IMM 5257 – Schedule 1 ı da dolduruyormuyduk?
teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilker bey merhaba,
Evet,
IMM 5257
IMM 5257 -SCHEDULE-1
IMM 5645
IMM 5484
Ve bu listede istenilenleri
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen baris_antalya »

Selam Excellans :)

Biz yine bir konuda takıldık hemen size danışmak istedim müsadenizle. Şimdi bize vizelerimiz ve CPR belgerimizle birlikte gelen kağıtta ''Bakmakla yükümlü olunan fertler asıl başvuru sahibi ile birlikte ya da asıl başvuru sahibini takiben Kanada'ya giriş yapabilirler'' diye bir ibare var. Yani şimdi annemin eşi (üvey babam) annem ve bana sponsor olduğu için, annem asıl başvuru sahibi, ben de bakmakla yükümlü olunan fert oluyorum ve annem ile veya annemden sonra Kanada'ya giriş yapabiliyorum anladığım kadarıyla.. Peki biz Kanada'ya giriş yapıp PR kartlarımız elimize geçtikten sonra ben annemden bağımsız olarak TR'ye gelip gidebilecek miyim istediğim zaman? Veya annemler bensiz TR'ye gelip gidebilecek mi? Bu aşamada herhangi bir yaptırım söz konusu olacak mıdır?

Çok teşekkür ediyorum.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Barış_Antalya merhaba,
Permanent Resident statüsüne geçtiğiniz andan itibaren her birey istediği gibi Kanada'ya giriş - çıkış yapabilir tek dikkat etmesi gereken, Kanada dışında bir kerede 730 günden fazla ikamet etmemesi olacaktır. Fakat unutmayınızki bu giriş - çıkışlar sizin ileride yapmayı düşündüğünüz Kanada vatandaşlığı başvurunuzu direkt etkileyecektir(yeterlilik süresi açısından). Yani Kanada'da Kanada içinde bulunma süre durumunuzu bunuda göz önünde bulundurarak yine yukarıda belirttiğimiz gibi PR sahibi kişiler giriş ve çıkışlarında 730 günlük süreyi Kanada dışında aşmamak sureti ile giriş-çıkışlarını yapabilirler. Burada başvuru sahibi, yanında gelen vs diye bir yaptırım söz konusu yoktur.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Gun geldi ve artik Kanada ya ucus vakti geldi, nasipse yarin sabah yolculuk basliyor. COPR belgesinin uzeirndeki fotograf istenilen olculerde olmadigi icin yenisini cektirdim, ayrica bu fotografcilarida anlamak mumkun degil. Kendisine ozellikle olculerin bu olacagini belirtmeme ragmen biliyorum vize basvurusu icin diye kafasindaki olcuyu cekmeye calisiyor. Ilkini cekti ve benim olculer ile alakasi yok geri goturdum yaptigi konsolosluga kabahat bulmak. Sonra tekrar olculeri print ederek onune koydugum halde 1 saat ugrasarak hazirladigi olculeri banada programda gostermesine ragmen, eve geldim ve olctugumde yine de mak olcu olan yuz boyutunu (30mm) 33 olarak cikartmis ne diyeyim ben bunlara, artik cokta incelemezler diye dusunuyorum. COPR belgesinin uzerindeki foto ise olculerle yakindan uzaktan alakasi yok.
Bu arada PR Cart Prossessing time baktigimda 40 is gunu gozukuyor, yani ben donesiye kadar kartin gelisi yetismeyecek. Fakat en azindan kayinbiraderimin adresini verecegimden eger herhangi bir aksilik cikmaz ise karti kendisine ulasmasini muteakip alabilecegim.
Sayin size sormak istedigim bir konu sosyal saglik basvurumu yapacagim fakat kalacagim 1 aylik sure icerisinde kapsama alinayacagim icin bu surecte bi seyahat sigortasi yaptirsam mi, gerci bu seyahat sigortalarinin kapsamida tam nedir bilemiyorum, belkide bu sure icin ozel saglik sigortasimi yaptirmaliyim, fikrinizi akmak isterim.
Bu arada giris sonrasi social security number almak haricinde baskada yapilacak bir sey yok diye dusunuyorum, PEO nun basvurusunu gerekli belgeleri yetistiremedigim icin daha sonra yapmayi dusunuyorum.
Saygilar
ResimResim
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

Okunmamış mesaj gönderen akita »

Sn Nekropsi,

Şimdiden size hayırlı yolculuklar.
PR kartları için olan fotoğraf sorununu bizde yaşamamak için tam ölçülere uygun fotoğrafları çektirip yanımızda götürdük ve COPR belgelerine görevli tekrar yeni fotoğrafları yapıştırdı gümrükte. Neticede sorun olmadan PR kartlarımız geldi. Yüksek güvenlikli bu kartların yapım aşamasında milimlerin çok öneli olduğunu biliyorum. O nedenle eğer vakit varsa tam ölçülerde yaptırmanızı tavsiye ederim.
Sağlık sigortası konusunda ise haklısınız sizin orda olduğunuz süre yeterli olmadığından dolayı sizi kapsama almayacaklar. Eyaletten eyalete değişen kapsama alınma süreleri var malum. Benim tavsiyem seyahat sigortası yaptırın mutlaka.
Giriş sonrasında SIN almak dışında belki bankada hesap açtırabilirsiniz.

Kolaylıklar ve başarılar diliyoruz.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

sayın nekropsi yolculuğunuzun iyi geçmiş veya geçecek olmasını temenni ederek, hayırlı olmasını dilerim öncelikle.
geldikten sonra yapılabilecekler ;
1. PR - zaten kartınız dediğiniz gibi, vereceğiniz adrese gönderilecek.
2. ertesi gün SIN müracaatınızı yapabilirsiniz, o da adrese gelecek, size numaranızı belirten bir sayfa çıktı verecekler. katınız belirttiğiniz adrese yollanacaktır.
3. peşinden iyi bilinen bir bankaya (RBC, TD Trust..) gidip, hesap açtırın mutlaka, debit ve kredi kartı talebinde bulunun. bunlar da adresinize yollanacak. kredi kartınızı döndükten sonra da türkiyede biraz kullanıp, sonra yurtdışına para transferi ile ödemenizi yapabilirsiniz, en azından, credit history niz başlamış olur..unutmayın, canada da bankalar IBAN ile çalışmıyorlar. swift işlemi ile türkiyeden yollanabiliyor. onun detaylarını banka size isteyince verecektir. size bir tiyo vereyim, eğer banka size sorarsa, bank statement ınızı aylık olarak online mı görmek istersiniz yoksa adresinize posta olarak mı yollayalım diye, adresinize posta ile isteyin, bu zarfları da adresteki kişiler daha sonra size iletsinler. ileride faydasını görebilirsiniz
4. Ehliyet alacaksanız hemen G1 ehliyetine müracaat edebilirsiniz, ancak öncelikle konsolosluğa gidip ehliyetinizin tercümesini isteyip, size verecekleri evrak ile başvurmanızı tavsiye ederim, böylece sisteme tecrübenizi işlemiş olacaklar.yazılı sınavı verirseniz - ki verirsiniz - kimlik kartı yerine de geçecek olan ehliyetiniz de belirttiğiniz adrese yollanacaktır.
5. seyahat sigortası yaptırınız. ancak unutmayın ki, bu sigorta sizin sadece acil olarak başınıza gelebilecekleri kapsamaktadır. eğer hastalanırsanız bu hastalıkla ile ilgili hastane masrafı veya ilaç masraflarını karşılamak zorunda kalabilirsiniz. tavsiyem geldikten sonra (hatta gelir gelmez- çünkü geldikten kısa bir süre sonra yapmayabiliyorlar haberiniz olsun) hastlaıkları kapsayan bildigimiz sağlık sigortası yaptırmanız. bununla ilgili size birisini tavsiye edebilirim, mail atabilirsiniz.

pasaportunuza tutturulacak olan COPR belgesine gözünüz gibi bakınız, pasaportunuz ile birlikte yanınızda taşıyınız, birçok müraacatta sorulacaktır bilginiz olsun.

PEO yu da fazla kafanıza takmayın bence :) burada yıllardır çalışanlar bile PEO nun sınavlarını çok zorlanarak aştıklarını belirtiyorlar. haberiniz olsun

saygılar.
ResimResim
aragon
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen aragon »

Merhabalar,

Biz Eylül gibi Kanada'ya giriş yapmayı planlıyoruz. Hedefimizde Toronto var. Pek çok şeyi ayarladık gibi. Şu anda tek eksiğimiz ilk üç ayı kapsayacak sağlık sigortası ile ilgili bilgi. Yakın zamanda bu yoldan geçenler sigorta işini nasıl hallettiler acaba? Paylaşırsanız seviniriz. Önerebileceğiniz veya uzak durulmasını tavsiye edeceğiniz şirketler var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Sevgi ve Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

sayın aragon,
manulife.ca veya bluecross.ca ile görüşebilirsiniz. ama açıkçası ben de bu süreç için bir tanıdığımızdan yaptırdım sigortayı. dilerseniz irtibat bilgilerini verebilirim (kendisi uzun yıllardır burada yaşayan bir türk dür)
bu arada tek dikkat etmeniz gereken, buraya iniş yaptığınız gün sigortanızın yapılmış olması gerektiğidir. gelip burada gün geçirmeniz durumunda, sigorta firmaları sizi kabul etmeyebilirler. buna dikkat ediniz.
saygılar.
ResimResim
aragon
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen aragon »

Sayın İlkerb,

Çok teşekkür ederim. Google aracılığı ile bir kaç şirket daha buldum. İki kişi için 3 aylık sigorta için 450 dolar civarında bir para istiyorlar. Bu şirketlerle iletişime geçip bilgi isteyeceğim, bakalım. Öğrendiklerimi burada paylaşacağım.

Sevgiler.
Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Sayin Akita, ilkerb,

Oncelikle dilekleriniz icin tesekkur ederim,
Malesef Sayin Akita nin tavsiyesini yerine getiremedim fakat olculere cok yakin olan 3mm fazlaligi olan fotografi immigration gorevlisine verdim ve eski fotograf ile degistirdi hatta saka bile yapip zaten bu fotografi hic beyenmemistim bu daha yakisikli tarzinda espiriler yaparak yenisini yapistirdi. Adresimizide yeniledik ve yeni adresimizi Copr belgesine yazirdik. Tam burada isler bitti oh problem kalmadi derken yanimizda getirdigimiz ve aslinda yasak olan sucuklari gecirdik derken cikista bizi tekrar baska bir immigration bolumune yonlerdiler ne kadar bizim islemler tamamlandi desekte kurtulamadim. bir baktim ki bir cok kisinin bavullari tekrar X-ray den geciyor ve bazilari actiriliyordu, iste ayvayi yedik dedim. neyse bi gorevli bosalinca bizi cagirdi gec ve yeni memurdu anladigim, ucakta doldurdugumuz belgeyi ve Copr belgesini istedi, yanimda ne kadar para getirdigimi daha sonra esya transferi yapip yapmayacagimizi sordu, ben diger giseleri gozetliyorum bu arada bavullar aciliyor bakiliyor ne yapsam diye dusunurken gorevli uzun bir islem suresinden sonra arka bolume gecti ve daha sonra gelip islemleriniz tamam diyerek elime bir belge daha vererek bizi cikisa gonderdi, neyseki iyi birine denk gelmistik. Ne yapabilirimki yasak ama o Afyon sucugunuda burada tutacak sucuk yok kardesim :)
Neyse ertesi gun dinlenip Healty Card basvurusu icin gittik fakat bizden adresimizi kanitlayacak resmi belge istediler, Banka Statement, Kira kontrati, okul belgesi, ehliyet .... gibi evraklar. buna benzer bende hicbir evrak olmadigini yeni geldigimizi bildirsekte elimize bi belge ilistirdiler adresinizi kanitlamak icin bu belgelerden birini getirin ve zaten 3 ay kapsam icinde degilsiniz bu surecte birini getirisiniz dediler. Esin kendisinin experied olan Healty Cart i icin eski okulundan adresini degistirip Transcript aldi ve tekrar kart yenilemeye basvurdu onada uzun surec yurtdisinda kaldigi ve karti experied oldugu icin 3 ay kapsam disi olacagini bildirdiler. Bu arada dogum icin hastane kayidini da yapmadilar, bunun icinde saglik kapsaminda olmasi gerekiyormus aksi taktirde ucreti karsiliginda bu islemler yapilacakmis.
Bu arada burada Canada Post grevde ve evraklar gelmemekte ne kadar sureceginide kimse bilmemekte, bankadan hesap actirsam bile Statement gelmesi benim donusumden sonra olacagi icin yetismeyecekti, bizde kayin biraderimin hesabina ortak hesap acarak bankadan elden Statement e kisa yoldan ulasmaya calisacagiz. Bu sekilde Healty Card basvurusunu haftaya yapacagim.
SIN Card basvurusunuda yaptim ve bana uzerinde SIN numaram olan belgeyi imzalayip verdiler, Kart ise normalde 10 gun icinde geliyormus fakat malum grev dolayisi ile oda uzayacaktir.

Onun disinda yapacak fazla birsey olmadigindan 1 aylik tatili dolu dolu gecirmek icin geziye basladim bile, MarineLand, Niagara Falls, African Lion Safari, Niagara on the Lake, 1000 Islands, Ottawa, Montreal seyahatlerini tamamladim. Yagmur nedeniyle seyahati yarida kemek zorunda kaldim ve Quebec e gidemedim hatta Montreal in yarisini arabayla gezebildim ve Torontoya geri donus yaptim. Bilmiyorum Quebec i gormedigim icin cok sey kacirmismiyimdir birdaha 7 saat yol yapip gitmem zor gorunuyor. bu hafta Torontoyu kesfetmeye devam edecegim bu arada High Park ve Dundas Square, Young Street i dolastim simdiden. Gezdigim gordugum yerler gercekten hepsi birer harikaydi anlatilmaz yasanir derim.
Benim icin en buyuk sorun yemek oldu, burada yemek yiyecek duzgun bir lokanta yok veya ben bulamadim, turk lokantasi dediklerininden birkacini denedim fakat bizimkilerin yanindan bile gecemez. Burada herkes Tim Hortins hastasi varsa yoksa Tim, o olmasa haya durur heralde herkesin elinde bi Tim Hortins kavesi, cayi, veya Begil lari :)
Canada kesiflerine devam bu arada sormak istedigim bizim ehliyetler burada 6 ay gecerli diye bilioyorum, simdiye kadar durduran soran olmadi ama yanlis birseyde yapmis olmayalim, 2 hafta sonra donecegimden ehliyet icin bi basvuruda yaptirmadim.
Herkese Selamlar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Nekropsi merhaba,
Hayırlı olsun, şükür geldiniz anlatımınız heyecanınızı zaten açıkca gösteriyor... Size ve ailenize hayırlı olsun, ehliyet konusunda ise yapmanız gereken Kanada'da Ehliyet linkine tıklamanız olacaktır. Orada Ontario ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
baris_antalya
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen baris_antalya »

Excellans Selam,

Bu yeni nesil PR kartlar icin gerekli olan biometric fotolarin ebatlari tam nasildi acaba ya? Bizdeki fotolar uymuyodu sanirim su gerekli foto olculerini tekrar paylasmaniz mumkun olabilir mi?
ResimResim

“KANADA'YA PERMANENT RESIDENT- GÖÇMENLİK HAKKI ALINDIKTAN SONRA YAPILACAKLAR” sayfasına dön