KANADA GÖÇMENLİK HAKKI ALINDIKTAN SONRA YAPILACAKLAR

Kanada'da göçmenlik, sürekli oturum izni almak, Kanada'da uzun süreli kalmak, Kanada PR kart, Kanada SIN kart, Kanada'da Ehliyet, Kanada'da Health Card
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ilkerb »

sayın akita,
bu gerçekten enteresan bir durum. settlement.org a bakıyorum, bunca insan bu duruma düşüyor ve neden cic bu duruma kalıcı bir çözüm üretmiyor onu anlamıyorum. neden o zaman konsolosluk bu hata yaratacak fotoları kabul ediyor da Landing paper lara iliştiriyor anlamakta güçlük çekiyorum. forumlar bu sıkıntıyı yaşayanlarla dolu. hiç değilse, first landing esnasında immigration daki officer in bunu kontrol edip, uyarması ve eğer çıkmayı planlarsanız doğru ölçülerle fotolarınızı veriniz diye uyarması gerekmez mi?
sonra uğraşsın insanlar, 50 şer dolar travel documentlar, 180 günde gitmedin, hadi bir daha 50 şer dolar yeni PR kart başvuruları. bu forumu takip eden arkadaşları da bu yolla ciddi şekilde uyarmış olalım bu ölçüler ile ilgili..
akita siz ilk girişinizi yapmıtınız yanlış hatırlamıyorsam değil mi?
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Sayın Ilkerb merhaba,
Öncelikle arkadaşlarınızdaki hata oranı nedir tam bilmiyorum. Fakat, sizin için olası bir böyle sorunda tabiki fotografları mekyup yoluyla ulaştırma şansınız olacaktır. Bunun içinde her ihtimale karşı dogru ölçülerde ( Özellikle Fotografcınızı uyarın bu hataya onlar sebep olmaktadırlar!) Sayın Akita'nında dediği gibi yedeklerinizi alınız. Diyelimki olduda sizde bu sorunu yaşadınız 4 hafta içinde eğer PR kartlarınız gelmez ise zaten arayıp sorabilirsiniz beklemenize gerek yoktur. Gelmedi ne yapılacak, resimlere oradaki adresinize bırakınız ve onlar eğer istenirse sizin yerinize zarflayıp göndersinler. Sizde bu süreçte yine kartlar gelmez ise Türkiye'den normal Travel Document işleminiz sonucu girişinizi gerçekleştiriniz.
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

Okunmamış mesaj gönderen akita »

İlkerb,

Hayır henüz biz daha yapmadık ilk girişi, devamlı işten dolayı ertelendi. Ama son durumda Aralık başı gibi giriş yapacağız.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

akita,
sevindim açıkçası, en azından yanınıza doğru ölçülerde fotoları yedekleri ile almanız ve port of entry de officer a MUTLAKA bunu hatırlatın. ama belki almayabilir de bunu da unutmayın. size diyebilir ki, fotolar zaten verdikleriniz üzerinden yürüyecek. bilemiyorum..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Excellans yazdı:Sayın Ilkerb merhaba,
Öncelikle arkadaşlarınızdaki hata oranı nedir tam bilmiyorum. Fakat, sizin için olası bir böyle sorunda tabiki fotografları mekyup yoluyla ulaştırma şansınız olacaktır. Bunun içinde her ihtimale karşı dogru ölçülerde ( Özellikle Fotografcınızı uyarın bu hataya onlar sebep olmaktadırlar!) Sayın Akita'nında dediği gibi yedeklerinizi alınız. Diyelimki olduda sizde bu sorunu yaşadınız 4 hafta içinde eğer PR kartlarınız gelmez ise zaten arayıp sorabilirsiniz beklemenize gerek yoktur. Gelmedi ne yapılacak, resimlere oradaki adresinize bırakınız ve onlar eğer istenirse sizin yerinize zarflayıp göndersinler. Sizde bu süreçte yine kartlar gelmez ise Türkiye'den normal Travel Document işleminiz sonucu girişinizi gerçekleştiriniz.
excellans,
peki 180 gün de oraya giriş yapmamış olmamız bir sorun yaratırmı? tek sorun sanırım yeni PR lar için başvurmamız gerektiği olacaktır ve 50Cadx3.. peki böyle bir durumda, ilk ben yanlız gideceğim için ailemin diğer bireyleri için bu işlemleri halledebilirmiyim canada da?
teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb,
Başvuru sahibi, hangi başvuruda olursa olsun başvuru şartlarını yerine getirmekle ve kontrolünü yapmakla mükelleftir. Bu yüzden başvurunuzda yapılmış bu tür eksiklerden yada kaynaklanan hatalardan başvuru sahibi sorumludur.

Hem Citizenship and Immigration Center hemde Ankara - Kanada konsoloslugu ve diğer konslosluklar bunu zaten açıkça formlarında belirtmişlerdir. Burada ne yazıkki başvuru sahipleri Fotografları çekenlerin dikkatsizliğine yada işlerini önemsemeleri yüzünden bu sorunu yaşamaktadırlar. Ayrıca, PR kart basım merkezi bu bahsettiğimiz birimlerden ayrı çalışmaktadır. Yani izin sürecindeki incelemede ne yazıkki resimlerin tek tek ölçümü vs zaten mümkün değildirki bu bütün başvuru sürecini ve sistemi zaten yavaşlatacak bir durumdur. Bu yüzden uyarılar en baştan yapılmaktadır.
''
Notes to the applicant!!TAKE THIS WITH YOU TO THE PHOTOGRAPHER
•Immigration photos are not the same as passport photos.
Make sure that you provide the correct number of photos specified in this guide.''
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

excellans,
haklısın, ama bu yanlışa çok fazla düşüldüğünden belki foto ölçülerini aynı yapsalar, bu hataya düşen kişi sayısı çok az olacaktır.

peki son sorum hakkında yorumunuz nedir? (180 gün)
teşekkürler
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb merhaba,
Dediğim gibi eğer resimlerinizi Appendix-B ölçülerine göre hazırladı ve yolladıysanız bir sorun zaten yaşamayacaksınız. Ama diğer sizin yolladığınız VISA Application Photo Specific - ölçülerine göre yolladıysanız bu sorunu yaşayabilirsiniz. Yaşadığınızı varsayarak resimleri yukarıda bahsettiğim gibi gönderdiğinizde zaten PR kartlarınız 180 gün geçmeden gelecektir. Gelmez isede dediğiniz gibi cezayı kısmı ödeyerek yeni talebinizi yapabilirsiniz.

Diğer bahsettiğiniz sorunuda şöyle açıklayayım pasaportlara basılan vize bandı resim boyutu ve dizayn algısı ile yeni PR kartlara basılan resim bandı boyutu güvenlik süzmesi için değişiktir. Yani bunun farklılığı bu yüzdendir, burada yapılacak bir değişiklik ne yazıkki mümkün değildir.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

excellans..
dediklerinden çıkardığım, fotolarımızın ölçüleri farklı bile olsa, pr ların gelme ihtimali azıcık var. umarım gelir de bu telaş gereksiz kalır.
ben yine de telefonla cic yi müsait bir ara arayıp, pr ların durumunu bir sorayım..
teşekkürler cevaplar için..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb merhaba,
Evet tabiki vardır. Hatta şunuda yapabilirsiniz. Acil PR kartım yollansın (Ofisten kendim gidip alacagım)talebi var görüştüğünüzde bu bildirimi yapabilirsiniz.Yeni düzenleme ile normalde zaten 40 iş günü içinde mutlaka maksimum ve genelde 2, 3 hafta içinde normal süreçte kartlar teslim edilmekte yollanmaktadır.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen joseba »

Excellans merhaba,
Kanada'dan PR kartı alanlar hangi haklara sahip olurlar? bununla bağlantılı olarak bir Kanada vatandaşının sahip olduğu haklar nelerdir: genel başlıklar olarak ve bunun yanında vize, çalışma izinleri hakkında başka ülkelerde ne tür haklara sahiptirler? Sponsorship olayını tabi aşağı yukarı burdan takip ettiğimiz kadarıyla biliyorum bunun yanında bilmem gereken ya da ilgimi çekecek ne gibi farklılıklar vardır?
Ya da en kısa ve öz yoldan şöyle sormak istiyorum; bir çifte vatandaş, Türkiye'deki haklarından farklı olarak, Kanada'da ne tür haklara sahiptir?
Saygılar
Nationalism is an infantile disease. It is the measles of mankind.
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Joseba merhaba,
Kısaca PR- Permanent Resident - yani sürekli oturma iznine sahip olan Kişiler Kanada vatandaşı olan kişilerden farklı olarak;
Oy kullanamazlar,
Kanada devleti pasaportuna sahip olamazlar,
Seçme seçilme hakkına sahip olamazlar,
Yüksek güvenlik gerektiren görev ve işlerde çalışamazlar.
PR Olanlar Kanada dışında başka ülkelerde herhangi bir ekstra hakka sahip değildirler. Fakat bazı ülkelerde vize başvurularında PR hakkınızdan dolayı vize başvurularınızın olumlu sonuçlanma ihtimali artmaktadır.
Ayrıca diğer konu Çifte Vatandaş(PR ILE KARISTIRILMASIN!) yani Hem Türkiye Cumhuriyeti hemde Kanada Federal Devleti VATANDAŞI olan kişiler ise bu ülkeler harici gittikleri yada bulundukları ülkede hangi menşei olduğu hükmet vatandaşlarına sağlanan haklar var ise bunlardan yararlanabilirler( Vize, çalışma, ikamet vs gibi). Yani kısaca çüft vatandaşsınız İngiltere'ye gitmek istiyorsunuz Ingiltere Kanada vatandaşından vize istemezken Türkiye vatandaşından istiyor ise siz Kanada Vatandaşı yani Kanada pasaportunuz ile bu ülkede size tanınan haklardan yararlanırsınız. Kısaca özetlemek gerekirse Çifte vatandaşlık gerekli ülkede hangi ülke vatandaşllığı daha çok geçerli ise onu kullanmanıza yardım eder.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

excellans merhaba,
cic kanada yı aradım ve immigration da gayet kibar bir bayanla konuştum. client no ve birtakım başka güvenlik maksatlı sorular sordu. pr kart başvurum hakkında bilgi almak istediğimi belirttim. ne zaman landed oldunuz dedi ben de 23 eylül dedim. ok dedi.normalde pr ınız processing görünüyor dedi. ben dedim fotoğrafın yanlış ölçülerde olmasından dolayı endişeleniyorum dedim. kontrol etti (herhalde sadece benimkini) şu anda öyle bir problem görünmüyor dedi. ama processing süresi 30 gün olduğundan ve tam 30 gününüz henüz dolmadığından haftaya tekrar arayın kesin netice için dedi. bu demek değildirki problem yok diye de ekledi.
senin yorumun nasıl bu konuda
teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Kaan Sertdemir »

Sayın Excellans,

Daha once belirttigim senaryo cercevesinde, ilk kez giris, 10 gun kalis, ardindan Turkiye'ye donus ve sonra 1 yil icerisinde Kanada'ya temelli olarak tekrar gidis planimiz ile ilgili 3 ilave sorum olacak, aydinlatabilirseniz cok memnun olurum.

Daha once belirttiginiz uzere bu senaryoda 2 secenegimiz var: 1) PR kartlarini posta yoluyla alip ikinci gidisimizde PR kartiyla giris yapmak. 2) PR karti almayip ikinci girisi Ankara Elciligi'nden alacagimiz Travel Document ile yapmak. Sorularim sunlar:

1) 1. secenekte karar kildik. Giriste PR kartinin ulasmasi icin bir arkadasimizin daimi adresini verdik. Gorevli adresin kime ait oldugunu sordu, biz de Kanada'ya ulasmadan kiralik ev bulmus olamayacagimiza gore, bunun bir arkadasimizin evi oldugunu, kiralik bir ev bulana kadar bu arkadasimizda kalacagimizi mi soylemeliyiz? Yoksa baska birsey mi soylemeliyiz? Bir de adresi verirken arkadasimizin ismini de adresin basinda belirtmezsek acaba postaci bizim ismimizi tanimayacagi icin veya kapida/posta kutusunda gormeyecegi icin, postamiz teslim edilmeden geri donme riski olabilir mi? Officer'a adresi verirken basina arkadasimizin ismini de eklememizin bir sakincasi var mi?

2) 1. secenegi uygulayacaksak, girerken gorevliye 10 gun sonra donme planimiz oldugunu soylememeli miyiz? Turkiye'ye donduk, PR kartlari arkadasimiz bize ulastirdi. 1 sene sonra temelli Kanada'ya gidiyoruz. Gorevli PR karti nasil aldiniz diye sordu. Tavsiye ettiginiz gibi, sorun yasamamak icin Ankara'dan konsolosluktan aldik dedik. Ankara'dan alip almadigimizi bir sekilde sistemden check edebilir mi? Ankara'dan PR karti alma sureci nasil isliyor? Burada cross-check edilirse bir problem yasama riskimiz var mi?

3) 2. secenegi uygulamaya karar verdik. Diyelim ki hic yanlis beyanat vermemek icin, ilk giriste herseyi durustce soyledik. Girerken dedik ki, vizemizin suresi gecmemesi icin PR statusunu baslatmak amaciyla geldik. Fakat 10 gun kalip geri donecegiz. Ardindan Turkiye'de islerimizi toparlayip en kisa surede temelli olarak Kanada'ya yerlesmek uzere gelecegiz. Ki dogrusu da bu zaten. Officer'a bu durumda tam olarak ne yapmamiz gerektigini sorduk. O da bu durumda PR kartina basvuru yapamazsiniz, Turkiye'ye dondukten sonra Kanada'ya tekrar gelmek istediginizde Ankara'dan Travel Document aliniz, sonra buraya gelince PR kart basvurunuzu bilahare yaparsiniz dedi. Peki dedik ve PR karti basvurusu yapmadik. Bu senaryoda yine de PR statumuz ulkeye giris yaptigimiz icin gecerli hale gelmis oluyor mu? Aslinda en risksiz ve duzgun yol bu degil mi? Yani 1. secenekte Ankara'dan PR kartlari nasil aldin falan gibi sorgulandigi takdirde bocalamamak ve isi tamamiyle garantiye almak icin, 1. secenek yerine 2. secenek daha cok tavsiye edilir diye dusunmek dogru olur mu? Mesela siz olsaniz, risk almak istemeyen birinin bakis acisiyla, hangi secenegi secerdiniz?

Sabriniz ve anlayisiniz icin simdiden cok tesekkur ederim. Malum almasi bu kadar zor olan bir hak oldugu icin insan dusundukce aklina turlu turlu sorular geliyor, hata yapip bu hakki riske atmak istemiyor.

Saygilar,
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

kaan bey,
2 hafta önce gelmiş, ve 2 hafta kalmış yeni giriş yapan olarak kısaca nacizane cevap vermeye çalışayım.

1. sorunuzun cevabı : sizden SADECE adres belirtmenizi istiyorlar. bu adresin kime ait olduğu onları ilgilendirmiyor. sizin beyanınız önemli. dolayısıyla da bu adresin sahibi kişi/kişilerin isimlerini de doğal olarak kullanmıyorsunuz. isim sizsiniz. postacı adrese getiriyor, kutuya atıyor. isim önemli değil. bizim de aynı oldu..geliyor...arkadaşınızdan bahsetmeyiniz..

2. görevli size kısa mı kalıp uzun mu kalıp kalmayacağınızı sormuyor. bu zaten oradaki görevliyi de ilgilendirmiyor. bu yüzden birşey söylemek zorunda değilsiniz. bu arada sadece sorulanlara cevap veriniz , sorulanların dışında fazla bilgi vermeyiniz.. pr lar türkiyede elinize geçip tekrar giriş yaparken kartsız çıkış yapmışsınız diyecekleri sanmıyorum dese bile, acil bir durum oldu, kartlar gelmeden dönmemiz gerekti, arkadaşlar kartların ulaştırılmasında yardımcı oldular ve kartları türkiyede teslim aldım diyebilirsiniz hiç de sorun olmayacaktır. ankara dan aldım diyerek yanlış beyan vereceğinize bu şekilde belirtilebilir.

3. 2. maddede belirttiğim gibi dürüstçe, sormayacakları bilgileri vermeniz gereksizdir. ihtiyacı da yoktur bu bilgiye..dolayısıyla sonraki yazdığınız sohbetler gerçekleşmez. sohbet olarak size türkiyede ne iş yapıyordunuz diye sorabilir, ilgilenirse işle alakalı birkaç şey daha sorabilir bir yandan işlemlerinizi yaparken

Benim tavsiyem - ki biz bu şekilde yaptık - girişinizi yapın, adresi ve telefon bilgilerini verin (ben küçük kağıtlar çoğaltıp, soruldukça onları vermiştim adres,ev tel,cep tel, başka bilgi yok.) girin, dönün, pr ları bekleyin. arkadaş yollasın, elinize geçsin. oldu ya pr larda sıkıntı çıktı, dediler ki imza uygun değil, imza için kaan bey in kendi gelmesi lazım. o zaman 2. gidişinize 2-3 ay kala türkiyedeki konsolosluktan Travel Doc başvurusu yapar, alır ve gidersiniz. gittikten sonra da Pr işleminizi yerinde çözersiniz.

umarım açıklayıcı olmuştur. ilk girişi sorun etmeyin, öyle şeyler sormuyorlar :)
Bu arada unutmadan : PR başvurusu için verilmiş olan resim ölçülerinizi yukarıda Sayın excellans ın verdiği linklerden kontrol edin. yanınıza o ölçülerde yedek foto lar alın ne olur ne olmaz. officer a sorarsınız ölçüler ok dimi diye, bir daha çağırmasınlar çekim için. bu şekilde bekleyen birçok insan var.
selamlar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

Sn. İlkerb,

Sanırım bankada hesap açtırdınız ve bu işlemi de atlattınız. Hangi banka ile çalışmaya başladınız ve tavsiye edermisiniz? Gerçi daha çok kısa süre oldu fikriniz oluşmamış olabilir ama en azından ilk işlemler açısından memnuniyet v.s hakkında bilgi rica etsem. Birde kredi kartları aldınız mı?

Saygılarımla
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

akita,
RBC de açtırdık. bizden evvel giden arkadaşımız bize tavsiye etmişti. işlemlerimiz yaklaşık 1 saat sürdü. geçici debit card veriyorlar onunla deposit olarak yatırdığınız parayı kullanabiliyrsunuz. ayrıca eşime ve bana yine kredi kartı çıktı. 1000 er dolar limitli ama bildiğiniz kredi kartı (secured degil)..gayet iyi yaklaşım gördük..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sayın ilkerb,

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Ozellikle de fotograf konusundaki hatirlatma icin. Bizim daha once verdiklerimiz de 35mm. COPR belgesinde de bunlar basili. Bu durumda simdi yanimiza 25-30mm boyutunda yeni 3'er foto almamiz ve PR basvurusu yaparken bunlari vermemiz gerekiyor anlasilan. Fotografin arkasina tarih basma isini nasil becerecek fotografci, bilemiyorum dogrusu...
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sayın İlkerb,

PR kart basvuru sureci nasil oluyor? Cic'nin web sitesinden inceledim. Anlayamadigim konular oldu. Mesela ilk kez giris yapacak olanlarin da PR kart basvurusuyla birlikte Supplementary Identification Form sunmalari gerekiyor mu? Gerekiyorsa, bunlari CIC call center'dan veya internetten talep etmek gerekiyormus. Turkiye'ye mi talep etmeliyiz?

Bir de fee'leri nasil odediniz? Online odeme opsiyonuyla internetten odeyip yaniniza ciktilarini mi aldiniz?

Application for a Permanent Residence Card formunda "Date when you became a permanent residence of Canada" sorusu icin, Kanada'ya fiili olarak ilk kez giris yapacagimiz tarihi mi yazmaliyiz, yoksa tek girisli olarak verilen immigration visa'nin verilis tarihini mi?

Son olarak, ilk kez PR karti alanlar icin tum bu formlari ve belgeleri giriste Immigration Officer'a mi veriyoruz, Kanada'dayken kendiniz postaya mi veriyorsunuz?

Simdiden cok tesekkurler
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

sayın kaan sertdemir,
giriş esnasında pr lar ile ilgili bir form ayrıca doldurmadık. o ana kadar verdiğiniz ücretler de zaten PR kartların kapsamakta. bahsettiğiniz formu anlamadım açıkçası. bişey talep etmeniz gerekmiyor.fee filan da ödemenize gerek yok.zamanında ödendi onlar.. ben sözü bu noktada excellans a bırakayım.sizi daha net aydınlatacaktır.
girişte extra birşey yapmadık yani. imzalar atıldı, adres telefon bilgileri verildi, pasaportlarımızı landing paper in bir kopyasını attach ederek geri verdiler.
bu kadar. kafanız karışmasın.bişey de postaya vermiyorsunuz. sadece bekliyorsunuz :)
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sayin İlkerb,
Hizli cevabiniz icin cok tesekkur ediyorum. Dogrusu icim rahatladi. Cunku Supplementary Identification Form denilen formun orijinalini talep etmeniz gerekiyor, adrese gonderiliyor falan filan bir suru bilgi vcar cic'de. PR Card Application Form icin de (4 sayfalik bir form bu - IMM 5445), hem yeni kart alacaklar, hem yenileyenler buna tabidir yaziyordu cic'de. Bu nedenle kafam karisti. Linki soyle:

http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... 5445E5.asp

Sizin verdiginiz bilgilerden anladigim kadariyla, cic'nin sitesinde belirtilen prosedurler sadece kart yenileyenler icin gecerli olmali. Dolayisiyla biz sadece yanimizda fotograf gotursek baska birseye gerek yok, para da odemiyoruz.

Sayin Excellans,

Bu konuda bir yorumunuz olabilir mi? Kanada'ya ilk girislerinde PR karti basvurusunda bulunacaklarin yanlarinda sadece 1) Pasaport 2) Landing Card 3) Istenilen spec'lere uygun nitelikleri tasiyan 3'er adet fotograf (buna dikkatimizi cektigi icin ilkerb'ye bir kez daha cok tesekkur ederim) 4) Kartlarin ulastirilacagi bir daimi bir adres bulundurmalari yeterlidir diyebilir miyiz?

Cok tesekkurler, saygilar
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

kaan bey,
rica ederim. sadece yaşadıklarımı aktardım. excellans ın da ekleyecekleri vardır muhakkak.

sayın excellans,
bu arada cic kanada ya telefon açtım. bir bayanla görüştüm. bir sürü güvenlik bilgi sorularından sonra, PR kartalarımızın durumunu sordum. ne zaman landed oldunuz dedi. 23 eyl dedim. o da processing ler genede 30 gün sürer, sizin 30 gün hafta sonuna denk geliyor dedi. önümüzdeki hafta tekrar arayın. şu anda karlarınız processing aşamasında dedi. ben de foto ölçüleri ile ilgili şüphelerim var dedim. o da şu anda böyle bir uyarı görünmüyor dedi. son durum bu. bu hafta içi tekrar arayacağım.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Kaan Sertdemir ve Sayın İlkerb merhaba,
Öncelikle Kaan bey, kafanızdakileri güzelce bir temizleyin... Sizler zaten PR başvurusunu yapmış ve hali hazırda kabul olmuş kişilersiniz yani kısaca CIC sitesindeki yeni alacaklar, yenileyenler kategorisinde değilsiniz. Sayın Ilker beyinde dediği gibi kart ödemenizde, kart için gerekli olan diğer evraklarınız vs hepsi zaten ilgili birimdedir sizler sadece landing tamamlayıp kartın buraya gönderilmesi aşamasını tamamlayacaksınız. Yine sizin belirttiğiniz gibi gerekecek olan sadece 1- Pasaport 2- COPR MEKTUBU 3- Sabit bir adres....fotograflar konusunda madde olarak yazmıyorum diğer insanlar yanlış anlayıp mutlaka onlarda götürecek gibi bir algı olmasın diye. Daha yukarıda sordugunuz maddeli sorunuza ise Ilker bey gayet net ve güzel cevap verdiği için bir daha yazışmaların karışmaması açısından yanıt vermedim.(İlgilenmedi demeyin...:) )

Sayın Ilkerb, operatör ne yazıkki ekranda kartın detayını göremez sadece sizin hani CIC ekranlarında gördüğünü kendi dosyalarınızdaki gibi In Process, Delivery vs şeklinde görür. Gecikme ne yazıkki yogun immigrant ayı olan eylül - ekim aylarında başvurunuzu yapmanızdan kaynaklanmıştır. Normalde ve daha evvelde dediğim gibi azami 3 haftada zaten elinizde olacaktı. Ben bu hafta sizin kartların postaya verildi haberi alacağınızdan eminim Salı günü aramanızı tavsiye ederim. Malum sistem salı günleri update edilir.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

teşekkür ederim excellans..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
joseba
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen joseba »

Excellans merhaba,
kira kontratı yapmak için nelere ihtiyacımız vardır? kanada'da burdaki gibi depozit vs gibi adetler var mıdır? ben bir y ada birkaç roommate'in yanına çıkacağım, böyle bir durumda bilmem gereken ekstra bir durum var mıdır? saygılar
Nationalism is an infantile disease. It is the measles of mankind.
Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sayın Excellans,
Çok teşekkür ediyorum.
Saygılar
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Joseba merhaba,
Öncelikle normal kiralamadan bahsedeyim zaten normalde bu kontratlar ve şartları bellidir aynı bizdeki gibi yıllık badana boya bakım vesaire ev sahibine aittir. Kiracı ev içinde kullandıklarının saglamlıgı ve çalışmasından sorumludur. Kira depozito olayı ise ya bir tam kiradır yada yarım aylık kiradır. Ayrıca kontratta ve anlaşırken dikkat etmeniz gerekenler ise nelerin kiraya dahil olduğu nelerin olmadığıdır. Bunlar genelde Elektrik - Isıtma- gaz (House tiplerde) daire tiplerinde ise kiracı genelde yaktıgı elektrik ve telefon internet vs sorumlu olur.

Room mate kiralamada ise sizin anlaşmanıza baglıdır. Zaten genelde siz istenen kirayı verirsiniz başka hiçbirşeye karışmazsınız yada istenen kira + gelen elektrik, internet faturası / evde kalan personel şeklinde oluşur. Yine burada dikkat etmeniz gereken şu olmalıdır eger evde kalanlar ev sahibi değil ise yani evin sahibide aynı binada vesaire degil ise ve evi kalanlardan bir kişi tutmuş ise ve sonra room mate olayına girmiş ise faturaların vesaire tam ödendiğine bakmanız olacaktır. Diğer türlü zaten eğer landlord- ev sahibi yakın bir yerde yada aynı evde ve room mate kendisi düzenlemiş ise sorun yoktur.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

sayın excellans,
insanın bazen korktuğu başına geliyor işte ne yapacaksınız.. bugun cic yi aradım telefonla. size de bahsettiğim gibi, pr kartlarımızın durumunu sormak için aradığımı belirttim. bazı sorular sorduktan sonra, eşinizin ve kızınızın kartları önümüdeki 30 gün içinde mail ile posta adresinize yollanacak, ancak sizin kartınızda kullanılan foto , teknik speklere yumlu olmadığında 180 gün içinde kendin gelerek you should submit a new photo dediler. bu yüzden pr kartınız işleme alınmayacak şimdilik dedi.
şimdi anlamadığım konu. eşimin ve kızımın foto ölçüleri, içineki kafaların ölçü ve yerleşimleri birebir. aslında hiçbirini kabul etmemeleri gerekirdi bu durumda. neden böyle yaptıklarına anlam veremiyorum, belki sizin bir yorumunuz vardır..
ben de dedim belki 180 gün içinde gelemeyebilirim . o zaman dedi buraya geldiğinizde office ile irtibata geçin size gerekenleri bildireceklerdir dedi.
yapılacak işlem , Travel document başvurusnda bulunmak olacak sadece benim için. şimdi sorularım geliyor..
1. bavurumu ne zaman yapmam mantıklı olur, erken başvurmamın bir zararı var mı? giişimden 7 ay önce başvursam bir sıkıntı olur mu?
2. başvurumu ankaraya kargo yolu ile göndermeyi düşünüyorum. pasaportumu yollamam gerekiyormu? çünkü COPR belgem de zımbalı. onu yollamak istemiyorum.değerli bir evrak. onun fotokopisini yollasam olurmu? zaten IMM5524E.PDF formunda landing bilgilerimizi belirtiyoruz.
3. eşimin ve kızımın pr kartlarının fotokopilerini ve evrak kopyalarını da koymak gerekir mi?
4. bu travel doc ne kadar sürede çıkar?
5. birdahaki gidişimde yeni foto mu burada mı çektirip götürmeliyim yoksa orada onlar mı çekiyorlar?
şimdilik aklıma gelenler bunlar..teşekkürler excellans.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb merhaba,
Geçmiş olsun en azından çözülemeyecek bir durum olmadığı için şimdilik geçiştirelim; yorum yani fotograflar için neden yorumunda ise sizinkine memur özellikle dikkat etmiş, diğer eş ve çocugunuz kartına bakan memur ise olabilirlik insiyatifini kullanmış ve kartları press etmiş. Sorularınız için;
1- Travel Documentte bildiğiniz gibi ucak bileti resmen ibraz ediliyor yani satın alınmış olan bilet ibraz ediliyor. Bu yüzden girişinizden önceki süre bu konuda nasıl çözülür bazı hava şirketleri sanırım 6 ay sonrası vs bilet vermiyorlar sanırım buna bakabilirsiniz. Ayrıca neden böyle bir girişimde bulunucağınızıda anlamadım açıkcası (7 ay evvelden başvurmak gibi)
2- Evet, pasaportunuz ve COPR mektubunuz(Orjinal) + başvuru formlarınızı + başvuru masraf ödendisini beraber göndermelisiz.
3- Hayır, onlarla ilgili bir belgeyi ancak eğer onlar kart sahibi yada kartlarını vs kaybetmiş iseler accompanying- yani yanınızda girecekler üstünden koymanız gerekir sizde böyle bir durum olmadığı için gerek yoktur.
4- Genelde konsolosluk başvuru dökümanlarınızın doğruluğunu check ettikten sonra 2 hafta içinde pasaportunuza tek girişlik entry vizesi basılmış olarak size geri gönderilir.
5-Fotografı orada yada burada kendiniz temin etmek zorundasınız yani ofislerde fotograf çekimi olmamaktadır. Orada yada geldikten sonra burada yaptırmanız sizin seçiminizdedir.(Burada pahalıdır ek not)
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

Tüm forum katılımcılarının 29 Ekim Cumhiriyet bayramını kutluyorum.

Sn İlkerb,
Allah kolaylık versin diyerek başlamak istiyorum.
Şu an siz Türkiye'de misiniz? Döndünüz mü? Bunu şunun için sordum, neden size en yakın ofise gidip fotoğrafı teslim etmiyorsunuz? Yoksa fotoğrafları CIC merkeze mi getirin dediler size.

Saygılarımla
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Sn akita,
teşekkür ederim. aslında excelans ın da belirttiği gibi, önemli bir konu ama bir o kadar da çok fazla üzerinde durulmayacak bir konu. çünkü çözümü var. Bu tip durumlar için Travel D. çıkarmışlar.
Biz döndük şu anda türkiyedeyiz. maalesef, kendinizin kanadaya gidip cic de bi fiil düzelttirmeniz gerekiyor. yani ben düzgün foto çektiriym, sonra kargo ile cic ye yolliym olmuyor bu konuda.
şimdi merak ettiğim, bakalım mektup un gönderileceği tarih ne olacak. çünkü mektup tarihinden itibaren 180 ün içinde başvurmak gerekiyor. ucu ucuna girebilirim belki bu sürenin içine(biletim alındı, gidişim belli)). yoksa gittikten sonra yeni bir pr için başvurmam gerekecek.

excellans,
erken başvurmak istememin sebebi ,aslında halledeyim de kafamdan çıksın. başka bir sebebi yok. bir de biletimi önceden aldığım için tarihi belli o yüzden. ama bu kadar erken vermezler heralde zannetmiyorum. aslında landing paper ın da orijinalini yollamak da istemiyorum. kaybolursa ne yaparım. erken yolliym de bir aksilik olursa, hallletmek için zaman kalsın mantığı yürütüyorum sadece. çünkü aksilikler peşimizi bırakmıyor. peki 1 gün izin alsam, sabahtan ankaraya gitsem aynı gün içinde pasaportumu alabilirmiyim, bilgi verebilirmisin?

teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
akita
Onursal Üye

Sn İlkerb,

Hoşgeldiniz diyelim o halde. Neticede çözümlenmeyecek bir sorun değil. İnşallah kolayca onu da halledersiniz.
Bu arada ilk izlenimleriniz nasıl, kaldığınız kısa süre içerisinde memnuniyetiniz, olumlu olumsuz izlenimlerinizi paylaşırsanız memnun oluruz.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

sn akita,
geniş bir zamanda paylaşacağım, kafamın rahat olduğu bir anda..
teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb merhaba,
Anladım bir daha zaman bulup yapamam vs gibi düşündünüz. Tabiki gidebilirsiniz ama aynı gün içinde yaparlarmı inanın birşey söylemeye ne yazıkki Ankara için korkuyorum ve yanlış bir yönlendirme yapmakta istemem boşuna masraf olmasın diye. Bu arada evragınız mecbur orjinal olacak başvuru şekli bu şekilde, merak etmeyin kurye, harici kaybolma vs. yenisini zaten verecekler size.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

excellans merhaba,
peki kargo firması ile yolladım diyelim ve başına bişey geldi pasaportun, telafisi var mıdır acaba, yani landing paper tekrardan oluşturulur değil mi, haklarımı kaybolmuş olmaz..teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Ilkerb merhaba,
Tabiki, her türlü kaybolma yada zayii durumunda yenisi düzenlenerek verilir.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Arkadaslar merhaba,

Kurban Bayrami'nda ilk girisi yapmak uzere Vancouver'a gidecegiz (esim ve cocugumla birlikte). Is nedeniyle 1 hafta kadar kalip Turkiye'ye geri donmek durumundayiz. Maalesef tum aramalarimiza ragmen, Kanada'da bulunan tum arkadaslarimiz Toronto'da yasadiklari icin, Vancouver'da bir tanidik bulamadik. Biliyorsunuz ilk giriste PR kartlarimizin gonderilmesi icin giris yaptigimiz eyalette daimi bir adres verme zorunlulugumuz var. PR kartlarimizi teslim alip bize odemeli bir sekilde DHL vb bir kargo sirketi ile gonderme konusunda yardimci olabilecek arkadaslar varsa ozel email adresime bir email gonderirlerse gercekten minnettar olurum. Bildiginiz gibi bu konuda yardimci olmaniz sizler acisindan herhangi bir risk veya maliyet (odemeli kargo ile) icermiyor (Sayin Excellans, yanlisim varsa duzeltirseniz sevinirim). Email adresim kaansertdemir1970@windowslive.com

Yardimci olabilecek arkadaslara simdiden cok tesekkur ederiz.

Saygilar
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Kaansertdemir merhaba,
Tabiki yardımcı olacak çıkacaktır ama eğerki çıkmaz ise şöyle yapabilirsiniz. Vancouver'da giriş yaptığınızda sadece 2-3 gün kalacağınızı ve buradan Toronto'ya geçeceğinizi ve sabit adresin Toronto'da xxxx olduğunu belirtip Toronto'daki arkadaşlarınızdan güvendiğiniz birinin adresini ibraz edebilirsiniz.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Kaan Sertdemir
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Sayın Excellans,

Her zamanki gibi, Turkcemiz'deki guzel deyimle "Hizir gibi yetistiniz!" Sagolun, var olun.
Bu durumda ornegin temelli olarak geldigimizde Vancouver'a yerlesmek istersek, yeniden PR kartina basvurmamiz gerekecektir muhtemelen, degil mi? Cunku sizin onerdiginiz sekilde yaptigimizda, British Columbia eyaletinde basvuru yapiyoruz, ama Ontario eyaletini sabit adres olarak belirtiyoruz. Bu durumda eger Toronto'ya gonderilecek PR kartlari Ontario eyaleti tarafindan onaylanacaksa, tekrar Vancouver'a yerlesmek istedigimizde yeniden PR karti basvurusu yapmamiz gerekir mi acaba?

Cok tesekkurler
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Kaansertdemir merhaba,
Hayır yeniden PR kart başvurusu yapmayacaksınız. Sadece Eyaletten eyalete taşınma işlemi yapacaksınız. Yani Toronto'daki kaydınız olan bilgileriniz ( Sağlık kart, Ehliyet vs vs) Nereye taşınmak istiyorsanız o eyaletin ilgili prosüdrlerine geçecek. PR kart başvurunuz sadece bir kere yapılacak SIN kartınızda aynı şekilde bunlar değişmeyecek ama diğer eyaletsel işlemler değişecektir.
Saygılarımızla,

“KANADA'YA PERMANENT RESIDENT- GÖÇMENLİK HAKKI ALINDIKTAN SONRA YAPILACAKLAR” sayfasına dön