Kanada'da Yeme, içme günlük ihtiyaç ve tavsiyeler

Kanada'da nerde ne yenir? Kanada'da nereden ne alınır? Kanada'da nereler gezilebilinir? Kanada'da ziyaret edilmesi gereken ve tavsiye edilen yerler... gibi güncel yaşamda bizlere yardımcı olacak bilgileri paylaşacağız
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Excellans »

Merhabalar, bu başlık altında Kanada'da yaşayanlardan yada Kanada tecrübesi olanlardan güncel yaşam hakkında tavsiyelerini, deneyimlerini ve Kanada'da yaşamak isteyenlerinde merak ettiklerini paylaşacağız.
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ilkerb »

merhaba,
konuya ilk mesajı yazmak istedim.

eylül ayında 2 haftalık toronto ziyaretimiz olacak (FSW - first landing) . bu süre içinde otel alternatifi dışında , uygun fiyatlı, 9 aylık bebeğimiz le rahat edebileceğimiz içinde küçük bir mutfağı da olan konaklayacak bir yer arıyoruz. bu bir studio daire de olabilir, yani merkezi yere yakın, oradan dışarı çıkıldığında, bazı alışveriş merkezine yürüyerek gidilebilecek bir yer olması lazım. bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ederim.
teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

ilkerb yazdı:merhaba,
konuya ilk mesajı yazmak istedim.

eylül ayında 2 haftalık toronto ziyaretimiz olacak (FSW - first landing) . bu süre içinde otel alternatifi dışında , uygun fiyatlı, 9 aylık bebeğimiz le rahat edebileceğimiz içinde küçük bir mutfağı da olan konaklayacak bir yer arıyoruz. bu bir studio daire de olabilir, yani merkezi yere yakın, oradan dışarı çıkıldığında, bazı alışveriş merkezine yürüyerek gidilebilecek bir yer olması lazım. bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ederim.
teşekkürler.
Sayın Ilkerb,
Merhaba, şimdilik bu linkle ihtiyacınız şeklinde detaylandırın, ve gitmenize yakında uygun olanlar ile iletişime geçersiniz.
Toronto Kiralık
Saygılar,
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
FACEBOOK - KANADA HAKKINDA HERSEY
Kullanıcı avatarı
erdem
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen erdem »

Merhaba,

Basvuru ile ilgili sorularimi diger konu basligi altinda yazmis ve cevaplarini almistim. Burada da Toronto ile ilgili bazi sorularim olacak :

1. Toronto'da yasam maliyetim ne olur? Cok genel bir soru, biraz daha detaylandirmak gerekirse, bahceli guzel bir evde(merkeze en fazla 30 dk. mesafede olabilir), sosyal hayattan odun vermeden, ayin yarisinda disarda yemek yiyerek, 3 kisilik cekirdek bir ailenin aylik masrafi ne olur sizce?

2. Baska yerlerde okudugum, "kanada tecruben olmadigi zaman, kariyere sifirdan baslarsin" tarzindaki cumleler, yazilim gelistirme uzerine uluslararasi bir sirkette, yaklasik 10 yillik deneyimli birisi icin de gecerli midir?

3. Istanbul'da malum, trafik, kalabalik vb. gibi nedenlerden dolayi kendimize cok zaman ayiramamaktayiz. Toronto 5 milyon civari nufusa sahip, orada da bu kaos durumu var mi?

Daha cok sorum olabilir, cevaplayacaklari da yormak istemedigimden, daha sonraya birakiyorum. Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkurler. Sevgiler.
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

erdem yazdı:Merhaba,

Basvuru ile ilgili sorularimi diger konu basligi altinda yazmis ve cevaplarini almistim. Burada da Toronto ile ilgili bazi sorularim olacak :

1. Toronto'da yasam maliyetim ne olur? Cok genel bir soru, biraz daha detaylandirmak gerekirse, bahceli guzel bir evde(merkeze en fazla 30 dk. mesafede olabilir), sosyal hayattan odun vermeden, ayin yarisinda disarda yemek yiyerek, 3 kisilik cekirdek bir ailenin aylik masrafi ne olur sizce?

2. Baska yerlerde okudugum, "kanada tecruben olmadigi zaman, kariyere sifirdan baslarsin" tarzindaki cumleler, yazilim gelistirme uzerine uluslararasi bir sirkette, yaklasik 10 yillik deneyimli birisi icin de gecerli midir?

3. Istanbul'da malum, trafik, kalabalik vb. gibi nedenlerden dolayi kendimize cok zaman ayiramamaktayiz. Toronto 5 milyon civari nufusa sahip, orada da bu kaos durumu var mi?

Daha cok sorum olabilir, cevaplayacaklari da yormak istemedigimden, daha sonraya birakiyorum. Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkurler. Sevgiler.
Sayın Erdem merhaba,
Genel anlamda ortalama cevaplarla en azından biraz şekillendireyim zaten yine Toronto'da yaşayan arkadaşlarımızda size daha bölgesel detaylar verecektirler.
1- Bahçeli bir ev -- Merkeze 30 -45dk mesafede ortalama salt kira 1400cad - ve üstü, buna ayrıca House tipi olduğu için , elektrik, gaz, su, tel vs eklenecektir bunlarıda yaz kış ortalaması toplamda 300 cad diyebiliriz. Ama bahçeli değilde condo, apartman vs tarzında bir 3 oda düşünürseniz bu bahsettiğim ekstra su, gaz vesaireler kiranın içinde olabiliyor yada sadece elektrik hariç diğerleri dahil olabailiyor.
Toplamda ne lüks ne sıkıntılı yani ortalama bir yaşam için anne - baba - evlat masrafı minumum kira vs dahil 3500-4000 cad yeterli olacaktır. Tabi buna ekstrem aktiviteler dahil olmamakla beraber (H.sonu uzun seyahetler yada geziler gibi)
2- ''Kanada deneyimi olmadığı zaman kariyerine sıfırdan başlarsın'' Bu göreceli bir kavramdır mesleklerle direktte alakalıdır. Doktorsanız denklik mühendisseniz denklik gerektireceği için bu tanım kullanılır. Aslında sıfırdan başlanmıyor sadece sahip oldugunuz Yurt dışı eğitimi ve kazanımı Kanada içinde kabul edilebilir duruma getiriyorsunuz diyebiliriz. Sizin meslek grubunuzda ise bunu kısa süreli hedef sertifika ve diploma programları ile yavas yavas yapabilirsiniz. Hatta çalışırken bile bunları gerçekleştirirsiniz. Kaybınız sadece ilk dönemde maddi anlamda olacaktır deneyimli personel 30-45 cad alıyorsa size 25-30 cad arası teklif yapılacaktır.
3- Toronto'da tarfik vardır ama bu trafik kesinlikle Istanbul benzeri trafik değildir. Yogunluk vardır demek daha doğru zaten aradaki İnsanların kurallara uyması ağırlığı ile trafik vardırı biraz hafifletebilirsiniz. Belli saatlerde yoğunluk vardır demek en yerinde olacaktır.

Saygılar
Saygılarımızla,
Kanada, Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada vizesi, Kanadada eğitim ve Kanada hakkında her şey

E-mail: destek@bizvekanada.com/info@bizvekanada.com/bilgi@bizvekanada.com/admin@bizvekanada.com
Kullanıcı avatarı
erdem
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen erdem »

Bilgiler icin tesekkurler. Son bir sorum olacak; arastirdigima gore 100K brut maas alirsam, bu yaklasik 8500/month oluyor. Net ise 5500 civari bir para elime geciyor gibi. Bunu bir de sizden teyit etmek istedim, net/gross calculation'i dogru yaptigina inandiginiz bir site onerebilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

erdem yazdı:Bilgiler icin tesekkurler. Son bir sorum olacak; arastirdigima gore 100K brut maas alirsam, bu yaklasik 8500/month oluyor. Net ise 5500 civari bir para elime geciyor gibi. Bunu bir de sizden teyit etmek istedim, net/gross calculation'i dogru yaptigina inandiginiz bir site onerebilir misiniz?
Sayın Erdem merhaba,
Tabiki bir direkt Kanada birde Hem Kanada hem diğer ülkeleride içeren ve doğru olan iki web sitesini önerebilirim. Bunlarda yalnız Eyalet seçimini yapmayı unutmayın.
Direk Kanada için
Hem Kanada hem diğer ülkeler için

Saygılar,
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

TORONTO YAKINLARINDA OTOMOBİL KİRALAMA

EXCELLANS,
merhaba. göründüğü kadarı ile Eylül ayı sonu yapacağımız 2 haftalık toronto ziyaretimizde kısa süreli konaklamamızı şimdilik Mississauga da Studio 6 de yapacağız. bununla ilgili yorumlarınızı ayrıca alabilirim. Sorum : aile olarak gideceğimizden mutlaka araç kiralamamız gerektiği. ancak bütçemiz kısıtlı olduğundan bilindik AVis vb. firmalardan değil de yerel bazı daha küçük çaplı daha uygun fiyatlı (sanırım Van tipi olacak) bir araç kiralamak istiyoruz. bildiğiniz uygun fiyatlı araç kiralama firması var mı acaba? gitmeden ayarlamak istiyorum.
teşekkürler.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

KISA SÜRELİ KONAKLAMA

EXCELLANS,
kısa süreli konaklama için mississauga da bulunan Studio 6 motel i ayarlamayı planlıyoruz. fiyatı fena değil ve bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak gibi görünüyor (mutfak, buzdolabı, mikrodalga, wifi, vs..) burası hakkında yorumlarını almak isterim. ayrıca odayı 2 full bed olarak ayarlayacağım ancak Full bed de iki kişi yanyana rahat yatarmı? yatak genişliği nedir? (cm)
teşekkürler
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

KISA SÜRELİ KONAKLAMA

ilkerb yazdı:EXCELLANS,
kısa süreli konaklama için mississauga da bulunan Studio 6 motel i ayarlamayı planlıyoruz. fiyatı fena değil ve bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak gibi görünüyor (mutfak, buzdolabı, mikrodalga, wifi, vs..) burası hakkında yorumlarını almak isterim. ayrıca odayı 2 full bed olarak ayarlayacağım ancak Full bed de iki kişi yanyana rahat yatarmı? yatak genişliği nedir? (cm)
teşekkürler
Sayın İlkerb merhaba,
Öncelikle rahat ve huzurlu bir konaklama olması dileğiyle, Full bed size küçük gelecektir. Bizdeki tek kişilik gibidir ortalama çevirirsek 137 x 190 gibidir. Size bizdeki çift kişiliğin karşılığı olan Queen (153 x 203 ) yada King (198 x 203 ) yeterli olacaktır. Araç kiralama konusunuda burada cevaplayalım,
Thrifty öneririm günlük 29 -39 cad arası yada haftalık 199 cad paketleri vardır. Daha yerel olsun diyorsanız bu biraz pahalı geldi gibi size Discountcar öneririm. Zaten hiçbiri eğer uygun vesaire gelmedi ise Hava alanında yaklaşık 20-25 şirket var mutlaka birisi ile uygun paketi seçersiniz en kötüsü.

Studio 6 : Açıkçası hiç konaklamadım ama hava alanına yakınlığı yanılmıyorsam 7 mil (10km) civarı. Sessiz ilgili alakalı bir yer diye biliniyor. Yeme içme olayında isterseniz şehir içinden online yada telefon edip(şehir içi bedavadır) siparişler verip kapınızdan vesaire alma şansınız var. Yada arabaya atlayıp test etme şansınız...

Saygılar,
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

RESUME HAKKINDA

excelans merhaba,
sana birşey sormak istiyorum. şu anda resume mi hazırlamaktayım. acaba Permenant Resident olduğumun bilgisini nerede belirtmem lazım? cover letter ? resume?
bir de adres olarak kanada da bir adresi belirttim ama telefon numarası yazmadım, sadece mail adresimi yazdım, bu bir dezavantaj olur mu?
teşekkürler.
Bu arada "kanadada iş bulma/çalışma" adlı bir katagori açılabilir sanırım..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

RESUME HAKKINDA

ilkerb yazdı:excelans merhaba,
sana birşey sormak istiyorum. şu anda resume mi hazırlamaktayım. acaba Permenant Resident olduğumun bilgisini nerede belirtmem lazım? cover letter ? resume?
bir de adres olarak kanada da bir adresi belirttim ama telefon numarası yazmadım, sadece mail adresimi yazdım, bu bir dezavantaj olur mu?
teşekkürler.
Bu arada "kanadada iş bulma/çalışma" adlı bir katagori açılabilir sanırım..
Sayın Ilkerb merhaba,
Resume / CV'nizi hazırlarken medeni durum vs listelediğiniz yerin altına Country Status : Permanent Resident, diye ekleyebilirsiniz. Ayrıca telefon dez avantaj olmaz bu arada şuan kullandığınız telefonuda yazabilirsiniz sonuçta tatildesiniz vs gibi cevap verilebilir aranma olunursa.

Bahsettiğiniz başlığı açtığımız anda sadece bize iş bulun vs gibi bir yığılma olacaktır. O yüzden şimdilik böyle kalsın ileride belki iş, iş bulma siteleri vs adıyla bir linkler kategorisi açılabilir.

Saygılar,
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

anladım, teşekkürler. :)
ResimResim
Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

excellans,
merhaba,
sormak istediğim bir konu var. canada ya temelli giderken, evdeki eşyalardan çamaşır makinası, kurutma makinası, bulaşık makinasını almayı düşümüyoruz, bu makinaların orada çalışma durumu var mı diye yine de bir sormak istedim
saygılar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

ilkerb yazdı:excellans,
merhaba,
sormak istediğim bir konu var. canada ya temelli giderken, evdeki eşyalardan çamaşır makinası, kurutma makinası, bulaşık makinasını almayı düşümüyoruz, bu makinaların orada çalışma durumu var mı diye yine de bir sormak istedim
saygılar.
Sayın Ilkerb merhaba,
Tabiki çalışma durumları var. Fakat biliyorsunuzki bizimkiler yani avrupa standardına sahip olanlar 110 - 240 arası güç ile çalışırken Amerika tarafı 110 kullanıyor. Hepsi olmamakla bazı elektrikli yada elektronik aletler bu 110 olan gücü 220 tarafına çevirmek zorunda kalıyor. Ama sonuçta tabiki gerekli adaptasyonla hepsi kusursuz çalışıyor. Fakat ben derimki hiç bu zahmete girmeye gerek yok burada bu cihazlar zaten ucuz nakliye masrafı , nakliye riski vs. yaşamaktansa oturulacak eve göre alış veriş yapılması bence bu anlamda en doğrusu olacaktırki zaten kiralayacağınız yada oturacağınız hatta satın alacağınız çoğu evde appliances yani buzdolabı, ocak, fırın, çamaşır makinası, bulaşık makinası, kurutma makinası, mikro dalga fırın vs içinde oluyor.

Saygılar,
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
ilkerb
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

HEALTH CARD HK.

merhaba excellans,
bir önceki forumda sormuştum ama, genel bilgi olması açısında ve hatırlamak açısından tekrar sormayı uygun gördüm. Ontario eyaleti için; ilk giriş sonrası 2 hafta kalıp geldik diyelim. Health card başvurusu esnasında, geçici mi kalıcı mı geldiğimizi sorup, kartı ona göre verip vermeme durumu olabilir mi? yani permanent re. hakkını kazandıktan sonra, Ontario için geçerli olan 3 aylık bekleme süresini illa ki kanada da mı geçirmek gerekli? kart başvurusu yapılırken sanırım arkadaşıma sormuşlar, kısa süreli mi geldiniz diye o da doğrusunu tabi ki söylemiş, kısa kalıcaz diye, bu yüzden sadece health card ları gelmedi. kartın ellerine ulaşmamış olması, 3 ayı türkiyede geçirip 2. ayak başısta hemen devreye gireceği anlamına mı geliyor? bu konuda biraz bizleri aydınlatabilirmisin
teşekkürler,
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

HEALTH CARD HK.

ilkerb yazdı:merhaba excellans,
bir önceki forumda sormuştum ama, genel bilgi olması açısında ve hatırlamak açısından tekrar sormayı uygun gördüm. Ontario eyaleti için; ilk giriş sonrası 2 hafta kalıp geldik diyelim. Health card başvurusu esnasında, geçici mi kalıcı mı geldiğimizi sorup, kartı ona göre verip vermeme durumu olabilir mi? yani permanent re. hakkını kazandıktan sonra, Ontario için geçerli olan 3 aylık bekleme süresini illa ki kanada da mı geçirmek gerekli? kart başvurusu yapılırken sanırım arkadaşıma sormuşlar, kısa süreli mi geldiniz diye o da doğrusunu tabi ki söylemiş, kısa kalıcaz diye, bu yüzden sadece health card ları gelmedi. kartın ellerine ulaşmamış olması, 3 ayı türkiyede geçirip 2. ayak başısta hemen devreye gireceği anlamına mı geliyor? bu konuda biraz bizleri aydınlatabilirmisin
teşekkürler,
Sayın Ilkerb merhaba,
Tabiki şimdi Ontario için detaylandırırsak, evet süreç 90 gündür. Fakat arkadaşınız tabiki doğruluk seçeneğini seçmiş ama bunu bu şekilde ibraz etmeyebilirsiniz. Yani şu gerçekte var ve buna kimse aa neden demez ''uzun süreli geldik acil çıktık''.. Yani ibraz aslında sizi resmi anlamda bir baglama sokmaz.Yani girişinizden sonra Ontario sizin tekrar çıkış yaptığnızı vesaire öğrenmez ve takip etmez. Arkadaşınızın kartlarının gelmemeside aslında bir nevi güvenlik anlamında yani siz yokken kartlar neden yollansın anlamında.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

GENEL:
Sayın üyelerimiz ve misafirlerimiz, FORUM sayfamızda ve Konu başlıklarının üstünde bulunan '' 3 Boyutlu Dünya '' ikonu sitemizi ziyaret edenlerin online bulundukları ülkeleri ve takibi için kullanılmaktadır. Bu yüzden bu bir REKLAM BANNER'ı değildir, tıklamanıza gerek yoktur!!

Gösterdiğiniz ilgi ve alaka için teşekkürler
Saygılarımızla,

Axel Blackmar
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Axel Blackmar »

Herkese selamlar.

Sayın Excellans, öncelikle geç de olsa siteniz için sizi tebrik ederim. Ayrıca herhangi bir çıkara dayanmayan bu güzel paylaşım ortamını yarattığınız için teşekkür etmek istiyorum. Umarım bizvekanada gün geçtikçe daha fazla insanın katılımıyla ve aynı zamanda şu anki seviyenin korunmasıyla devam eden bir paylaşım ortamı olur.

Kısaca kendimden bahsedeyim: Ben şu anda Türkiye`deki bir üniversiteden yeni mezun olmuş biriyim. Ağustos sonunda Ottava`ya yüksek lisans eğitimi için gideceğim. İnterneti kullanarak bol bol araştırma yapıyorum ama gündelik konularla ilgili bazı tavsiyelere ihtiyacım var. Vancouver hariç Kanada`daki çoğu şehrinin havası birbirine benziyor bildiğim kadarıyla, o yüzden orada yaşayanların fikrini de almak isterim.

Aklıma ilk gelen konu orada ne giyebileceğim. Forumlardan takip ettiğim kadarıyla Türkiye`den gidenler orası çok soğuk olduğu için bol bol kalın ve boyunlu kazaklar götürüp orada hiçbirini giyemediklerinden yakınıyorlar. Dışarısı gayet soğukken kapalı bir ortama girdikleri anda orası sıcak olduğu için ter basıyormuş hemen. Bu durumda nasıl giyinmek lazım acaba? Kalın palto altına daha ince bir kazak, gömlek ya da tişört giymek yeterli olur mu? Yünlü iç çamaşırı giymek işe yarar mı? Bahar ve yaz ayları sorun değil fakat kış aylarında nasıl giyindiğinizi paylaşırsanız çok makbule geçer.

Diğer bir konu oraya giderken ne götürüp ne götürmemek gerektiği. Kanada`da yaşayan bir aile dostumuz nevresim takımı dahil her şeyin Türkiye`den getirilmesinin ekstra valiz için ücret ödenecek olsa bile daha ucuza geleceğini o yüzden Kanada`dan çok para verip bir şey almak yerine Türkiye`den getirmenin daha avantajlı olacağını söyledi. Siz katılır mısınız? Türkiye`den alınıp orada çok verimli olmayacak bir eşya/kıyafet var mı sizce? Mesela Türkiye`den alınacak bir palto ya da bot oranın aşırı soğuklarında işe yarar mı yoksa böyle özel kıyafetleri oradan almak mı daha uygundur?

Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için..
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Alex Blackmar,
Öncelikle hem teşekkürler hemde hoş geldiniz diyelim. Sorular cevaplar olarak bilgi aktarayım isterseniz.

1- Ottawa şehri ve hava şartları; Evet, genelde BC eyaleti tüm Kanada içinde en ılıman bölgedir. Ottawa ise yine bu genelleme içinde o buram buram soğuklar şehirleri içinde değildir. Ama Türkiye'den gelen biri olarak derecelerde şaşkınlık tabiki yaşanacaktır. Dedikleri, duyduklarınız, anlatılanlar doğrudur. Evler, mall'lar, dükkanlar vs vs çok sıcaktır. Dışarıda ise şuna dikkat edeceksiniz eğer dışarıda kalma süreniz hiç bir kapalı alana girmeden ( araba, otobüs, dükkan vs vs ) 30 dakika gibi bir süre ise işte o zaman kalın giyinmeniz gerekir. Ama hayır 10 dk 5 dk gibi aralıklarla sadece dışarıda bulunacaksanız normal bir kışlık mont ve içine uzun kollu sweet shirt yeterlidir. Ayagınızada öyle asker botları vs degil ama biraz karı suyu kaldıracak bir bot yeterlidir. Bu direkt zevkinizle alakalıdır. Ayrıca basit bir kışlık eldiven mutlaka ve mutlaka tavsiye derim. Fakat diyelimki kar aşkınız, kayak vesaire hobileriniz türedi yada zaten vardı tabiki bu sefer komple o durum ne gerektiriyorsa ona göre giyinmelisiniz.

2- Türkiye'den Kanada'ya ne götürmeli ? ne götürme meli? Götürmemeli kısmı gayet basit : Elektronik eşya hiçmi hiç gerek yok. Kanada içinde pahalı gelse bile E-BAY yapıp inanılmaz fiyatlar ve en fazla 10 gun içinde istediğiniz ürünü bulabilirsiniz.
Şimdi, bir eve çıkılıp özel yaşanılacaksa tabiki nevresim, havlu, çaydanlık (Önemli!) vs getirebilirsiniz. Ama ben ilk etapta gelin yerleşin eksikleri çıkarın ailenizden öyle isteyin taraftarıyım gayet güzel PTT kargo ile ödeme şekline göre 3 yada 10 gün içinde eşyalarınız, istedikleriniz elinizde olacaktır. Kıyafet konusunda seçici biri iseniz getirebildiğinizi getirin derim. Burada stil sahibi olanlar biraz pahalı gelebilir hatta pahalı olmasına karşı beğenmeyebilirsiniz. Türkiye'den ne bot ne palto tarzı şeyler almanıza getirmenize gerek yok. En baba markalar burada 35-130 CAD arası.(Timberland, dexter,sebago, nordica vs vs)
Diğer ev ihtiyaçlarıda dedğim gibi en güzel, en mantıklısı ve doğrusu gelip 2-3 gün içinde listenizi yapıp aileden istemek.
Saygılarımızla,

Axel Blackmar
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Axel Blackmar »

Sayın Excellans,

Aydınlatıcı mesajınız için teşekkürler. Özellikle Türkiye`den istediğim eşyayı PTT ile sorunsuz getirebileceğimi bilmiyordum, bunu duyduğuma sevindim. Türkiye`den çıkarken ya da Kanada`ya girerken gümrükte sorun yaşanır diye düşündüğüm için elime ne geçerse götüreyim diyordum ama verdiğiniz bu bilgiden sonra rahatladım diyebilirim.

Size başka bir sorum olacak: Orada oda tutmak için internetten araştırma yapıyorum, uygun birkaç tane buldum. Tabii ev sahipleri lease ve depozito istiyor. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İlanları okulun sitesinden bulduğum için bir sahtekarlık olacağını sanmıyorum ama oraya geldiğimde odanın boş olmadığını ya da paramın yandığını görmek istemiyorum. Bu geçişi en sorunsuz şekilde yapabilmek için tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar..
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Alex Blackmar,
Merhaba, ev konusunda yada paylaşımlı ev konusunda size tavsiyelerim şunlar olacaktır.
1- Mümkünse ilk gidişinizde 2-3-4 günlük bir kiralama yapın. Şehre gidin bakın edin dolaşın sonra kararınızı yine ilanları kendi gözünüzle görüp karar verin.
2- Sahtekarlık olmaz fakat internet üstünden tabiki bazı çok akıllı !! kişiler bu işe kalkışmaktadır. Yani ne Kanada'da onlara ait bir kiralık nede kendileri Kanada'da vesairededir ama ilan çıkarlar başka başka resimler koyar vs sonra depozit vs sonra ne ev nede ev sahibi durumu olur. Ama bu 1000 ilanda 2-3 adeti geçmez.
3- Begendiniz ve şartları size uygun olan bir ilanda ise karşı taraftan olabilecek şekilde çok iletişim bilgisi alarak, bunları değişik olarak kullanınız. Yani e-mail ile konuşurken ertesi gün telefon ile daha detaya girin vesaire gibi. Hem böylelikle karşı tarafı check etmiş hemde karşı tarafa ilgili olduğunuzu belirtmiş olursunuz.
En güvenlisi ve doğrusu bir kaç günlük bir kiralama ile hem şehri tanımanız, buna göre bir liste çıkıp bunlarla direkt yüz yüze görüşüp görmeniz olacaktır. Zaten çoğu günlük kiralamalarda şehir içi telefon ücretsiz olacağından telefon ederek randevulaşarak kolayca bir gün içinde bir kaç alternatifi değerlendirmeniz de mümkün olacaktır.
Saygılarımızla,

triatlon
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen triatlon »

Merhaba Excellans,

Verdiginiz bilgiler gercekten cok faydali, cok tesekkurler.
Onumuzdeki aylarda (eylul, ekim, kasim gibi) mobilyali ev kiralamak icin (esim ve ben su an icin en fazla 1 aylik kiralamayi dusunuyoruz) onerebileceginiz kaynaklar var mi? Ben internetten bayagi bir arastirma yaptim ve hatta bahsettiginiz dolandiricilardan 2 (!) tanesi oltama takildi. Allah'tan cabuk uyandik, google'da bir arama sonucu ortaya cikarttim.
Alex Blackmar'a Mümkünse ilk gidişinizde 2-3-4 günlük bir kiralama yapın demissiniz ama boyle bir sey mumkun mu? Genelde tum evsahipleri en az 1 yillik sozlesme istiyor sanki.

Tesekkurler
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Triatlon merhaba,
Öncelikle hoşgeldiniz ve aramıza katıldığınız için teşekkürler.
Evet, Kanada'ya gelip uzun süreli ikamet edecekler yada artık Kanada'da yaşamaya başlayacaklar için tavsiyemiz ilk önce gelinip 2,3,4,5 gün yada 1 haftalık bir yer kiralamak. Bundan kastımız bir ev kiralamak değil Kanada'da her eyalette ve şehirde bulunan günlük, haftalık, aylık isteğinize göre 1 oda salon, 2 oda salon, 3 oda salon ve komple eşyalı Short term yada daily stay dediğimiz yaşam alanları mevcut. Bunlar ya genellikle profesyonel hizmet şirketleri tarafından yada büyük bir eve sahip olup bölümeler sonucunda burayı işletme haline getiren ev sahiplerinden oluşmakta. Ortalama rakamlar bulundukları mevkilere ve yakınındaki olanaklara ve ev içindeki mobilya-eşya detayına göre fiyatları değişen ama genelde günlük 25 CAD - 150 CAD arası olmaktadır. Bu tarzda bir yer kiralayıp hem gelinecek şehri tanımanız hemde uygun bulduğunuz evleri bire bire görerek karar vermeniz çok daha doğru olacaktır. Şimdi sizin özellikle nereye gelmeyi düşündüğünüzü bilmediğim için örnek adres veremiyorum. Ama genel arama için; google search : short term stay (İlgili şehri yazınız) diyerek arama yaptığınızda çıkan linklerde zaten hangi tür evlerden ve imkanlardan bahsettiğimi çok daha iyi anlayacaksınız.
Saygılarımızla,

triatlon
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Tekrar merhaba Excellans,

Hoşbulduk, gerçekten yararlı bir site olmuş. Evet, gelmek istediğimiz şehri belirtmemişim, kusura bakmayın; Toronto'ya gelmeyi düşünüyoruz.
Planlarımızda da küçük (!) bir değişiklik yaparak, bir ay yerine en az bir senelik ev kiralamak üzere Toronto'ya hemen taşınmaya karar verdik. Zaten amacımız temelli taşınmak olduğundan boşuna git gel de yapmak istemiyoruz. Yol masrafları da cabası! İnternette yaptığım araştırmalara göre bir senelik kiralamalarda da daha çok opsiyon var sanıyorum. Bu yıllık kiralama işlerinde biraz bilgi ve öneri verebilirseniz sevinirim.

İlginize çok teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Traitlon,
Eğer uzun süreli bir kere olacaksa olsun gibi bir karar verdiyseniz. Seçiminizi emlakçılarda olan evlerden yapmaya dikkat ediniz. Ve geleceğiniz süreye yakın en fazla 3 hafta evvelinden ev bakınız. Fazla uzun süre önceden bakıp ve anlaşıp boşuna hold- tutma parası ödemeyiniz. Dediğim gibi uçak biletlerinizin hazır olduğu ve yaklaşık en fazla 3 hafta ve sonrası gibi isteiğiniz evler ile kontak kurunuz. Genelde kira yarısı bir kapora istenecektir sizden.Zaten emlakçılar size tüm detayı aktaracaklardır. Eve karar verdiniz ve Türkiye'desiniz size anlaşmaları ya faks ile yada scan yolu ile yollatın, tüm yazanları ve tutacağınız evin adresini check edin, tüm telefon numaralarını, emlakçının adresini, vs check edin. Daha sonra aranızda anlaştığınız evi kimseye vermeyin biz bu tarihte bu uçakla şu saatte .....Esas dikkat edilmesi gereken son sözleşmedeki maddeler olacaktır, mesela her yıl evin badana boya vs işlerinin yapılması, eğer ev sahibi yaptırmıyorsa kendimizin yapıp yada yaptırıp faturayı kiraya işlememiz, elektrik, ve diğer savların bizim adımıza faturaya düzenlenmesi vs vs ..

Hatta zaman dediğim aralıklara geldiğinde ve seçebileceğiniz evler belli olduktan sonra isterseniz bize e-mail yoluyla ulaşın biz sizin adınıza arada sizinle beraber bu işte yardımcı olalım.Akrabam dersiniz ve bizde dahil oluruz böylece çekinceleri vesaireleri aradan çıkarmış oluruz.
Saygılarımızla,

triatlon
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Merhaba,

Bilgiler icin tekrar tesekkurler. Cok yardimci oldunuz. Zaten evi muhakkak bir emlakcidan bakmayi dusunuyorduk, sizin de teyit etmeniz iyi oldu.
Ilerde sizden yardim alabilecegimizi bilmek de guzel, cok tesekkurler.

Kolay gelsin
serdar bağ
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen serdar bağ »

Merhaba,

Ben Kanada'da kullanmak için GPS gereklimidir onu merak ediyorum. Yardımcı olabileceğini düşünüyorum.Türkiye'den mi yoksa Kanada'dan mı almam daha iyi ve hesaplıdır?
Burdan aldığım cihaz orda problem yaratır mı bunu öğrenmek istiyorum.

Teşekkür ederim şimdiden
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Serdar bey merhaba,
Burada fiyatlar E-BAY üzerinden 100-300 CAD doları arasındadır. Ve en yaygın ve popüler olanı TOM TOM marka olanıdır. Tabiki işinize yarayacaktır oradaki fiyatları bilmiyorum ama eğer imkanınız var ise gelmeden e-bay'den order- sipariş verip alabilirsiniz eğer fiyatlar size uygun ise. Ayrıca eğer Türkiye'den alacak iseniz ilgili markanın US ve Canada desteği olduğundan emin olun. Problem yaratıp yaratmayacağı direkt aldığınız markaya bağlıdır tabiki markanın bağlantısı ve alt yapısı sağlamsa hiçbir sorun yaşamazsınız. Hatta iyi markalar çoğu ülkenin datalarını bedava sitelerinden indirip cihazınıza uplaod etmenizide sağlamaktadır.
Saygılarımızla,

serdar bağ
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Söylediklerinizi dikkate alacağım...

İlginize çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
nekropsi
AZ DENEYİMLİ ÜYE
AZ DENEYİMLİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen nekropsi »

Sayin Excellans,
Kanada da yapilan alisverislerde, Kanada vatandasi ve PR olmayanlar icin Tax free uygulamasi bulunmakta midir. Saygilar.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Nekropsi merhaba,
Evet, tabiki bu iki statü dışında kalanlar için Tax Free uygulaması vardır. Fakat bununda kendi içinde detay ve şartları mevcuttur detay için bilgiyi :
Visitor to Canada -Tax Refund
Saygılarımızla,

serdar bağ
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Sn. Yetkili;

Bundan önceki sorularıma vermiş olduğunuz cevaplar için tekrar teşekkür ederim.Gitme günümüz yaklaştıkça sorularımız da azalacak ve size daha az yük olacağız....

Şimdi sormak istediğim soru götüreceğimiz eşyalarla ilgilidir.Cevaplarsanız çok memnun olacağım.
Konsolosluktan gelen son mektupta götüreceğimiz eşyalarla ilgili detaylı liste yapmamız gerektiği söyleniyor.
Bu listeden kasıt özel eşyalarımız mı?(pantolon ,gömlek vs..)
Yoksa ev eşyası türünden şeyler mi?

Eğer her götürülen özel eşya tek, tek listelenecek ise çok saçma bir iş olacak gibi geliyor bana..(üç pantolon, 5 gömlek!!!!!!)
Ne dersiniz...?

Hoşçakalın.

Serdar BAĞ
ressam
Kullanıcı avatarı
Doruk
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen Doruk »

merhaba, oncelikle esyadan kasit bence ev esyasi, bunlarin vergiden muaf olmasi icin liste yapmaniz istenmis olabilir. yoksa gomlek, pantolon vs bunlari normal bavulunuza koyup getireceksiniz. ancak tecrubeli arkadaslar daha iyi yanit verecektir.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

serdar bağ yazdı:Sn. Yetkili;
Bundan önceki sorularıma vermiş olduğunuz cevaplar için tekrar teşekkür ederim.Gitme günümüz yaklaştıkça sorularımız da azalacak ve size daha az yük olacağız....
Şimdi sormak istediğim soru götüreceğimiz eşyalarla ilgilidir.Cevaplarsanız çok memnun olacağım.
Konsolosluktan gelen son mektupta götüreceğimiz eşyalarla ilgili detaylı liste yapmamız gerektiği söyleniyor.
Bu listeden kasıt özel eşyalarımız mı?(pantolon ,gömlek vs..)
Yoksa ev eşyası türünden şeyler mi? Eğer her götürülen özel eşya tek, tek listelenecek ise çok saçma bir iş olacak gibi geliyor bana..(üç pantolon, 5 gömlek!!!!!!) Ne dersiniz...?
Hoşçakalın.
Serdar BAĞ
ressam
Öncelikle sorularınızı hem gelirken hemde geldikten sonrada rahatça sorabilirsiniz kimseye bir yük olmuyorsunuz bu konuda rahat olabilirsiniz. Serdar bey hem sizin kendi cümleleriniz arasında tahmin ettiğiniz hemde Doruk kardeşimizinde açıkladığı gibi burada denilmek istenen büyük ev eşyası grubudur(Mobilya, Elektronik eşya, Beyaz eşya gibi) diğer valiz eşyası dediğimiz grupta bir listeleme yapmanıza gerek yoktur.
Saygılarımızla,

Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sn.Yetkili;
Tüm ekibe merhabalar....
1) Ailem ve bana ait olan DİPLOMA, EHLİYET,TRANSKRİPTLER,SERTİFİKALARın tercümelerinin Kanada'da geçerli olabilmesi için noter tasdikli olmaları şart mıdır?
2) Her birimiz yeniden sabıka kaydı almalı mıyız?
3) Türkiye'den ayrılmamıza bir hafta kaldı önemli gördüğünüz son ikazlarınız ve önerileriniz nelerdir?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler..
Serdar BAĞ

1- Diploma, Ehliyet, Transcriptler, Sertifiklar vs. bunların yedeklerini yanınızda getirmeniz ve dediğiniz gibi (Ehliyet hariç) noter tasdikli olması sizin için burada tekrar noter masrafı vermenizi önleyecektir.
2- Hayır, buna zorunluluk yoktur. Gerektiği takdirde Konsolosluk vasıtası ile tedarik edebilirsiniz.
3- İkaz olarak değil ama sahip olduğunuz mesleki donanım ve eğitim bilgilerinize ait belgelerinizin tamamını yanınızda getiriniz. Buna ayrıca işverenlerinizden, hocalarınızdan vs aldığınız tavsiye mektuplarıda dahil. Getireceğiniz eşyalarda sadece mutlak ihtiyaç ve özel eşya getirmeye bakınız, evlerin ölçüleri aynı değildir ve çoğu evde eşyalı olduğu için ilk zaman böyle bir yük altına girmeyiniz. Geliniz, görünüz ihtiyaca göre karar veriniz. Türkiye'de kullandığınız cep telefonlarınızdan en az bir tanesini geçici olarak yurtdışı ulaşıma - görüşmeye açtırınız yenisi alıncaya kadar en azından zorunlu zamanlarda kullanabilmeniz için.

Bunlardan başka gelirken yapmanız gereken aslında fazla birşey yok. Hayırlısı ile yolculuğunuzu geçirip istediğiniz eyalet ve şehre varınca bundan sonraki adımlar için olan soru ve sorularınızda yine yardımcı olmaya çalışacağız.
Saygılarımızla,

ali-baba
ACEMİ ÜYE
ACEMİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen ali-baba »

yeme içme konusunda en iyi fiyatlar http://www.nofrills.ca ve www.foodbasics.ca postal code sorarsa m3h 2r8 kullanabilirsiniz.
ResimResim
kcan
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen kcan »

merhaba kısmetse işim gereği ocak ve şubat aylarında kanada Ave.Huron Park, ON diye bir yerde olacağım ( adres bilgisi biraz tuhaf oldu kusura bakmayın ) sanırım buraya yakın olan ve london adli bir şehirde kalacağım,bu bölgede yaşayan türk varmı ayrıca bu bölge ile ilgili bir bilgi alabilirmiyim

şimdiden teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
Excellans
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Sayın Kcan merhaba,
Oncelikle sanırım bahsettiğiniz bölge Park Avenue, Huron eğer böyle ise New London tabir ettiğimiz bölgeye geleceksiniz. Bu bölge London şehri içinde ve yine Upper Canada dediğimiz kısımda hoş dogal ve güzel görünüme sahip şirin bir kasabadır. Hayır, Huron County içine gelecek isenizde burası İlçe konumuna oluşmuş yine güzel ve tarihi 1800'lü yıllara dayanan bir yerdir.
Zaten London şehri ve etrafı aslında genel olarak bu şekilde yapılanmıştır. Merakınız nerde kalınır? nerede yenilir? neler yapabilirim ise; Size tavsiyemiz genel olarak London şehrini vakit buldukça şehir içi otobüs agını kullanarak dolaşmanız olacaktır. Özellikle birebir adresler olarak;
http://www.london.ca/d.aspx?s=/Visitors/default.htm ve http://www.huroneast.com/ ve http://www.urbanspoon.com/n/242/28106/O ... estaurants size yardımcı olacaktır. London'da yaklaşık olarak 180 Turk vatandaş (London kayıtlı) yaşamaktadır. Çevre şehirlerden vs ile bu sayı ortalama 280-400 gibidir.
Saygılarımızla,

kcan
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Okunmamış mesaj gönderen kcan »

bilgiler için çok teşekkür ederim,geleceğim yer park avenue, konaklamayıda londonda yapacağız, 10 yıllık vizemizde çıktı artık uçuş vaktini bekliyorum

“KANADA'DA YEME-İÇME-GÜNLÜK İHTİYAC TAVSİYELERİ” sayfasına dön